Eseurile primite în final de repriză au atârnat greu. ”Lupii” au pierdut cu Stade Francais

0

Selecționata de rugby Lupii București a pierdut (13-34) meciul cu Stade Francais, disputat sâmbătă, în Capitală, în etapa cu numărul 5 din grupa 1 a Challenge Cup. Ea a primit câte un eseu transformat pe final de repriză, ceea ce a dus la o diferență de scor atât de mare între cele două formații.

Nici de această dată selecționata Bucureștiului n-a reușit să câștige în fața lui Stade Francais, una dintre echipele cu nume din Franța, care acum ocupă locul 5 în Top 14. În fața a 1.400 de spectatori, inclusiv a unei active galerii a parizienilor, ”lupii” au început foarte bine și, după un eseu neacordat lui Florin Surugiu (înainte), au culcat balonul în terenul de țintă advers prin flankerul Alexandru Mitu (min. 13). Florin Vlaicu a ratat transformarea astfel că Bucureștiul a condus doar cu 5-0.

Francezii au reacționat imediat, ei având un plus la capitolul acțiuni purtate în viteză. Așa s-a înscris primul lor eseu, în minutul 29, când aripa Djibril Camara a slalomat prin apărarea noastră. Plisson a transformat, tot el concretizând și o penalitate în minutul 21. Stade Francais conducea cu 10-5 și, deși Vlaicu a mai pus trei puncte dintr-o penalitate (min. 35), a mărit avantajul la ultima acțiune a reprizei, când centrul australian Morgan Turinui a marcat la centru – echipa noastră juca în 14, Mitu fiind eliminat temporar în min. 39. Plisson a transformat și gruparea pariziană a intrat la vestiare având 17-8.

După pauză, Stade Francais a fost mult mai activă, ea încercând să înscrie alte două eseuri cu care să obțină punctul bonus ofensiv. Avea să o reușească în cele din urmă, profitând de alte erori ale jucătorilor noștri, prin Camara (min. 56) și Rokobaro (min. 80). Plisson a transformat încercările și a fructificat o altă penalitate (min. 43). În acest interval de timp, selecționata Bucureștiului a marcat și ea, prin Viorel Lucaci (min. 74), la o acțiune pe înaintare.

La câteva minute după încheierea partidei, antrenorul Eugen Apjok regreta faptul că elevii săi au comis acele erori care le-au permis adversarilor să înscrie câte un eseu în ultimele secunde ale celor două reprize. ”Fără ele ar fi fost 14 puncte în minus, iar rezultatul era mult mai bun. Cred că diferența de scor este mult prea mare față de cum s-a desfășurat partida”. Și Harry Dumitraș a fost nemulțumit tot de faptul că s-au comis unele greșeli care puteau fi evitate. ”Am arătat că știm să jucăm rugby. Adversarul se aștepta să jucăm mult cu piciorul. Cred că l-am surprins prin încercarea noastră de a păstra balonul. Am avut acțiuni cu trei-patru timpi de joc”.

Revenit în echipa Bucureștiului, căpitanul Mihai Macovei a declarat după meci: ”Cred că am dovedit și în acest meci că am evoluat din punct de vedere al jocului. Sigur, în privința rezultatului final acesta putea fi mai bun. E greu să explic de ce am primit acele eseuri pe final de repriză. Cred că nu ne-am făcut de râs astăzi. Din contră, am avut momente de joc foarte bun”.

Autor al eseului din minutul 40, australianul Morgan Turinui a remarcat replica bună dată de echipa noastră: ”A fost un meci dificil, pe care noi l-am tratat cât se poate de serios. Știam de anul trecut că echipa Bucureștiului este una puternică pe teren propriu. Ne-a fost destul de greu să câștigăm, adversarii apărându-se foarte bine. Nu cunosc nivelul din campionatul de rugby al României, însă din ce am observat această echipă a Bucureștiului este foarte bună. Noi ne-am propus să ajungem departe în Challenge Cup, anul acesta. Din acest motiv, aveam nevoie de victorie cu punct bonus aici pentru a fi siguri de locul 1 în grupă”.

În celălalt meci din serie, Worcester Warriors (Anglia) – Banca Monti Crociati (Italia) 55-10. Sâmbăta viitoare, selecționata Bucureștiului va juca în Italia.

BUCUREŞTI: 15. Ionuţ Niacşu - 14. Florin Surugiu, 13. Costi Gheară, 12. Cristian Dinis, 11. Marian Apostol - (md) 10. Florin Vlaicu, (mg) 9. Grigoraş Diaconescu - 7. Adrian Ion, 8. Mihai Macovei (cpt.), 6. Alexandru Mitu - 5. Marius Danilă, 4. Cosmin Raţiu -   3. Nicolae Nere, 2. Andrei Rădoi, 1. Andrei Ursache.

Rezerve: 16. Eugen Căpăţână, 17. Flavius Dobre, 18. Petre Zapan, 19. Daniel Ianus, 20. Viorel Lucaci, 21. Vali Ivan, 22. Florin Fântânaru, 23. Ionuţ Florea.

Director tehnic: Harry Dumitraş. Antrenori: Eugen Apjok, Cristi Brănescu