Emoţii înainte de play-off: victorie ratată pe ultima sută de metri de Astra. FC Hermannstadt „a smuls” un punct

0
Astra Giurgiu, în pericol să nu prindă play-off-ul Ligii I

Astra Giurgiu a ratat victoria în meciul cu FC Hermannstadt, disputat luni şi încheiat cu scorul de 2-2, un rezultat important în vederea play-off-ului.

După o primă repriză fără gol, FC Hermannstadt „a spart gheaţa” prin Gabriel Debeljuh (48'), însă lucrurile nu au rămas aşa prea mult timp şi, şapte minute mai târziu, Valentin Gheorghe a egalat (55'), pentru ca la puţin timp distanţă să reuşească „dubla” (67'). Surprinzător, însă, FC Hermannstadt a reuşit să încheie meciul cu un punct, după golul egalizator al lui Adrian Bălan (88').

Astra Giurgiu ocupă cinci trei în Liga I, la două puncte distanţă de primul loc din play-out-ul Ligii I, având un bilanţ de 13 victorii, cinci remize şi şapte înfrângeri. Astfel, se va lupta cu Gaz Metan şi Viitorul pentru ultimul loc de play-off.

De cealaltă parte, FC Hermannstadt se află pe locul 10, cu cinci meciuri câştigate, 10 egaluri şi 10 partide pierdute, fără nicio şansă de a ieşi din zona play-out-ului.