Drăgulescu ţine gimnastica masculină în viaţă. Veteranul a cucerit două medalii de argint, la Europenele de la Berna

0

Gimnastul Marian Drăgulescu, care va împlini 36 de ani în decembrie, a câştigat, duminică, medalia de argint în finală la sol, la Campionatul European de la Berna.

Marian Drăgulescu a intrat penultimul în finala de la sol şi a fost notat cu 15,333, cu care a obţinut medalia de argint. Medalia de aur a revenit gimnastului rus Nikita Nagorni (15,566), iar pe podium a mai urcat sportivul Alexander Shatilov (Israel, 15,300).

Gimnastul a câştigat a doua medalie de argint la Campionatul European de la Berna, în finala de la sărituri, la egalitate cu armenul Artur Davtian.

Gimnastul Marius Berbecar s-a clasat, duminică, pe locul 4, iar Andrei Muntean pe locul 5, în finală la paralele, la Campionatul European de la Berna. Echipa României s-a clasat pe locul 10 la Berna, ratând calificarea în finală, care a fost câştigată pentru a şasea oară de Rusia.

De asemenea, în competiţia juniorilor, echipa României a încheiat pe un modest loc 16.