Dosarele X în Premier League. Cum a pierdut Fulham, scor 2-1, cu o echipă care nu a trimis niciun şut pe poartă

0
claudio ranieri

În meciul Burnley - Fulham, disputat sâmbătă şi contând pentru etapa a 22-a din Premier League, a fost consemnat un fapt rar întâlnit pe terenurile de fotbal

Fulham, echipă antrenată de Claudio Ranieri (foto), a fost invinsa in deplasarea de la Burnley, scor 2-1, însă gazdele nu au reuşit în cele 90 de minute să trimită vreun sut pe spaţiul porţii adverse! Oaspeţii au deschis rapid scorul, în minutul 2, prin Schurrle, dar a primit apoi doua goluri în doar 3 minute, 20 şi 23, doar că ambele reuşite ale gazdelor au fost de fapt două autogoluri ale jucătorilor de la Fulham.

Statistica meciului este una specială. Chiar dacă a învins cu 2-1 şi a expediat 6 şuturi spre poartă, gazdele nu au reuşit să cadreze niciunul dintre ele, raportul şuturilor pe poată fiind 0-4 la final meciul.

În urma acestei vctorii, Burney a adunat 21 de puncte a urcat pe locul 15 în clasament, în timp ce Fulham a rămas pe poziţia 19 in Premier League, retrogradabilă, cu doar 14 puncte.