Dortmund - Bayern. Bavarezii nu se opresc după câştigarea Champions League: „Vrem tripla!“

0
Bayern Munchen, câştigătoarea Champions League FOTO Reuters

Borussia Dortmund - Bayern München: 1-2 / Bayern München a cucerit sâmbătă trofeul Champions League, la finalul unui meci decis de bavarezi în ultimele minute de joc.

Căpitanul lui Bayern München, Philipp Lahm a comentat victoria echipei sale în faţa celor de la Borussia Dortmund: „E incredibil ce am realizat în ultimii ani. Astăzi, am fost şi răsplătiţi, în final. Trebuie să lăsăm nerealizările în urmă. Presiunea a fost imensă. Nu ştiam dacă vom mai primi vreodată prilejul de a câştiga Champions League. Am spus-o mereu: ca să ai o generaţie de aur, trebuie să câştigi trofee. Bastian Schweinsteiger şi cu mine jucăm împreună de 16 ani, încă din tinereţe. E frumos că putem sărbători acest titlu împreună. Acum vrem tripla în acest an“.

Bayern München a învins Borussia Dortmund în ultimul act al Champions League şi şi-a adjudecat trofeul pentru a cinciea oară din istorie. Meciul s-a jucat pe arena Wembley, unde pentru Borussia a marcat İlkay Gündoğan (68' penalti) şi pentru Bayern au înscris Mario Mandžukici (60') şi Arjen Robben (89').

CITEŞTE TOTUL DESPRE FINALA LIGII CAMPIONILOR

VIDEO Dortmund - Bayern 1-2: Munchen e în delir! Robben a decis finala Ligii Campionilor cu un gol în minutul 89

Bavarezii au fost dominaţi în prima repriză. După pauză însă, au controlat jocul, au deschis scorul, au fost egalaţi, dar s-au impus, meritat, după un moment de magie produs de mijlocaşul olandez. Bayern Munchen e campioana Europei pentru a cincea oară în istorie.

Dortmund - Bayern. Goalkeeper-ul bavarezilor: „Dreptul să ţii trofeul în mână este un vis şi un sentiment fenomenal“

Borussia Dortmund - Bayern München: 1-2 / Bayern München a învins Borussia Dortmund şi a cucerit trofeul Champions League la finalul unui sezon aproape de perfecţiune.

Dortmund - Bayern. Jupp Heynckes: „A început o nouă eră în fotbal, sub dominaţia lui Bayern“

Borussia Dortmund - Bayern München: 1-2 / Bayern München a câştigat sâmbătă trofeul Champions League după ce a învins Borussia Dortmund, iar reuşita bavarezilor este privită de antrenorul echipei drept începutul unei dominaţii în fotbalul european.

Borussia - Bayern. Jürgen Klopp: „Le-am spus jucătorilor mei că vor reveni într-o altă finală“

Borussia Dortmund - Bayern München: 1-2 / Bayern München şi-a adjudecat sâmbătă trofeul Champions League în ultimele minute ale meciului, în timp ce Borussia Dortmund a pus capăt visului european.

Dortmund - Bayern. Reacţia lui Robben, marcatorul golului decisiv pentru trofeul Champions League câştigat de Bayern

Borussia Dortmund - Bayern München: 1-2 / Bayern München a câştigat sâmbătă finala Champions League în faţa celor de la Borussia Dortmund. Unul dintre marcatorii meciului, Arjen Robben, a mărturisit că încă nu conştientizează importanţa realizării echipei bavareze.

VIDEO Povestea evazionistului Uli Hoeness, marele câştigător al Ligii Campionilor, şi legătura sa cu Angela Merkel

Angela Merkel, îmbrăcată cu un sacou violet superb, ajunge pe Stadionul Wembley. Aici s-a jucat finala Ligii Campionilor, dintre Bayern şi Borussia. Îşi face loc printre VIP-uri. Într-o lume a bărbaţilor - cea a fotbalului - toţi se ridică în picioare să salute cancelarul Germaniei.

VIDEO Bayern Munchen, campioana finalelor pierdute: cum au ratat nemţii printre degete cinci trofee ale Ligii Campionilor

Feyenoord (1982), Viena (1987), Barcelona (1999), Santiago Bernabeu (2010), Munchen (2012)... Aici s-au jucat cele cinci finale ale Ligii Campionilor pe care Bayern le-a pierdut, deşi a pornit de fiecare dată ca mare favorită.

VIDEO Bătăi pe străzile Londrei, în pragul primei „finale germane” din istoria Ligii Campionilor

Londra a fost scena unor „bătăi izolate” între suporterii Bayern Munchen şi Borussia Dortmund, anunţă „The Guardian”, pe măsură ce 100.000 de microbişti germani au luat cu asalt străzile capitalei britanice, în pragul finalei Ligii Campionilor.