Djokovici şi Nadal, inepuizabili, imbatabili: Câte ore au stat pe teren în drumul lor spre sferturi

0
Afis

Novak şi Rafa domină tenisul masculin de două decenii. Şi înţelegem de ce, atunci când ne uităm la rezultatele lor, inclusiv la această ediţie de la French Open.

Când vor păşi pe Philippe-Chatrier, diseară (după ora 21.45, Eurosport), pentru duelul lor aşteptat de o planetă întreagă, Novak Djokovici (Serbia, 35 de ani, 1 ATP) şi Rafael Nadal (Spania, 35 de ani, 5 ATP) vor aduce cu ei pe teren 15 trofee de French Open!

Rafa e liderul detaşat la acest capitol, cu un bilanţ unic în istoria tenisului, având 13 titluri în palmares. Novak are şi el două trofee la Roland Garros. Cu precizarea că, în acest moment, evoluează, la Paris, din postura de deţinătorul titlului.

Cum s-au comportat însă cei doi până acum, la French Open 2022? Dacă ne uităm la rezultate, sârbul pare a fi mai în formă, fără set pierdut. Rafa, în schimb, a avut emoţii în turul precedent, când a dat de canadianul de 21 de ani, Felix Auger-Aliassime. Acest meci a făcut ca Nadal să apeleze serios la rezervele sale de energie, în condiţiile în care partida s-a încheiat după... 4 ore şi 23 de minute!

Per total, potrivit statisticilor furnizate de Eurosport, Djokovici a stat 8 ore şi 13 minute pe teren la French Open, în timp ce Nadal a avut nevoie de 10 ore şi 43 de minute pentru a avansa în sferturi.

Învingătorul meciului Djokovici – Nadal se va intersecta, în semifinale, cu jucătorul care se va impune în duelul Alcaraz – Zverev.

30-28 e scorul meciurilor Djokovici – Nadal. Sârbul s-a impus şi în ultima întâlnire, tot pe zgura de la French Open, în 2021.