Dinamo a invins la Oradea si a ramas lider

0

Desi au fost condusi cu 1-0 in minutul 54, dinamovistii au revenit si s-au impus, cu destula dificultate, pe terenul lui FC Oradea

Dinamo isi pastreaza prima pozitie in ierarhia Diviziei A, dupa ce s-a impus, sambata, cu scorul de 3-2, in fata lui FC Oradea. Desi bucurestenii porneau din postura de mari favoriti, prima promisa, de cate 3500 de euro pentru fiecare jucator, le-a dat aripi gazdelor, care au reusit sa tina in sah liderul pe parcursul primei reprize. Mai mult chiar, Mihut si Daniel Stan au ratat din pozitii excelente posibilitatea ca FC Oradea sa intre in avantaj la cabine. Totusi, la noua minute de la reluarea jocului, profitand si de eliminarea dinamovistului Iordache, atacantul oradean Bogdan Vrajitoarea arunca tribunele in aer. Din nefericire pentru gazde, Vrajitoarea a fost singurul oradean care a aratat ceva in repriza secunda. Defensiva, care si-a facut excelent datoria in primul mitan, a cedat inexplicabil, incasand trei goluri. Mai intai Florentin Petre si apoi Semeghin si Claudiu Niculescu au scris istoria partidei, care mentine formatia lui Ioan Andone pe prima treapta a clasamentului inaintea derby-ului cu Steaua, de saptamana viitoare. Tehnicianul dinamovist a recunoscut ca, dupa cum a debutat repriza secunda, s-ar fi multumit si cu o remiza la Oradea. "La 0-1, cu un om mai putin in teren, m-as fi multumit si cu un rezultat de egalitate. Am jucat slab in prima repriza, dar dupa introducerea in teren a lui Ciubotariu am creat superioritate pe partea stanga, de unde au aparut golurile", a declarat Andone, care a mai spus ca nu-l deranjeaza absenta lui Iordache din meciul cu Steaua, intrucat are solutii pentru fotbalistul suspendat. De altfel, toti jucatorii dinamovisti au fost cu gandul la meciul de duminica viitoare, cu Steaua, considerand meciul cu FC Oradea drept o repetitie utila, inaintea duelului cu marea rivala. "Toata pregatirea de iarna am facut-o cu gandul la meciul cu Steaua. Nu este foarte important daca am dat gol astazi, poate data viitoare marcheaza Danciulescu. Astazi insa am intalnit o echipa motivata", a fost de parere marcatorul ultimului gol al oaspetilor, Claudiu Niculescu. Partida de sambata a fost urmarita de un numar record de spectatori, nu mai putin de 15.000 de oameni inghesuindu-se in tribunele stadionului Municipal, aflate, o parte din ele, in reconstructie. Frenetismul cu care oradenii si-au incurajat favoritii l-a impresionat pe mijlocasul dinamovist Florentin Petre: "Mi-as dori astfel de spectatori, cum au fost astazi la Oradea, pe toate stadioanele din tara", a spus micutul fotbalist dinamovist.