Dinamo - Gaz Metan 2-0 și ”câinii” revin pe primul loc

0
Dinamo - Gaz Metan Mediaș * Foto: Marian Vilău

La primul meci disputat pe Arena Națională, în prezența a circa 20.000 de spectatori, Dinamo a câștigat fără emoții, cu 2-0, meciul cu Gaz Metan Mediaș. Echipa bucureșteană a revenit astfel pe primul loc în Liga 1.

Dinamo a profitat de eliminarea lui Radu Zaharia, care a intervenit periculos (l-a lovit cu gheata, în cap, pe Marius Niculae), și a deschis scorul în minutul 11, prin Cătălin Munteanu, din penalty. În continuare, bucureșteanii au dominat întâlnirea cu autoritate, reușind un nou gol prin Dănciulescu, în minutul 28 - a finalizat o centrare a lui Luchin.

De remarcat că Zaharia a fost eliminat și în meciul tur, câștigat de Dinamo cu 5-0! Și tot atunci când scorul era alb.

În condițiile în care raportul ocaziilor de gol a fost net favorabil gazdelor, Gaz Metan a amenințat în două rânduri poarta adversă prin Florin Bratu.