Dezastru pentru Romania la CM de atletism

0

* Gabi Szabo, doar locul 11 in finala la 5.000 m, iar Bogdan Tarus, locul 10 la saritura in lungime * Atleta americana Kelli White, dubla campioana mondiala, depistata pozitiv la un control antidoping

Iolanda Balas, presedintele FR de Atletism, vorbea, vineri, despre posibilitatea ca Romania sa nu castige nici o medalie de aur la CM de atletism de la Paris, dar ea nutrea, totusi, speranta ca tara noastra va reusi, totusi, o clasare pe podium. Iolanda Balas isi pusese mari sperante in evolutia Gabrielei Szabo, calificata in finala de la 5.000 de metri, dar cursa de sambata a fost un veritabil dezastru pentru Gabi, dar si pentru noi. Atleta romana a ocupat, sambata seara, doar locul 11 in finala, cea mai slaba clasare a compatrioatei noastre in aceasta proba in ultimii ani, mai slaba decat cea reusita acum doi ani la CM de la Edmonton, cand a ocupat locul opt. Szabo, campioana olimpica la 5.000 m, la Sydney, a fost cronometrata cu timpul de 14 minute, 59 de secunde si 36 de sutimi. Medalia de aur a fost castigata de sportiva Tirunesh Dibaba, din Etiopia, care a incheiat cursa in 14 minute, 51 de secunde si 72 de sutimi. Pe locul doi s-a clasat spaniola Marta Dominguez, cronometrata in 14 minute, 52 de secunde si 26 de sutimi, in timp ce medalia de bronz a revenit sportivei Edith Masai, din Kenya, cu timpul de 14 minute, 52 de secunde si 30 de sutimi. Ca o consolare pentru compatrioata noastra, atleta irlandeza Sonia O'Sullivan, o veterana a acestei probe, o sportiva cu care Gabi s-a luptat de multe ori, s-a clasat pe ultimul loc (15), incheind cursa in 15 minute, 36 de secunde si 62 de sutimi. Din pacate pentru atletismul romanesc, acesta nu a fost singurul esec in conditiile in care Bogdan Tarus s-a clasat doar pe locul zece in finala probei de saritura in lungime si in conditiile in care Oana Pantelimon nu a obtinut calificarea in finala probei de saritura in inaltime, clasandu-se pe locul 6 in grupa B de calificari, cu o saritura de 1,88 metri. Altfel, Campionatele Mondiale de atletism continua sa fie scena unor noi si noi scandaluri legate de dopaj. Ultima venita in "clubul celor dopati" este atleta americana Kelli White, dubla medaliata cu aur in probele de 100 m si 200 m, care a fost depistata pozitiv cu un stimulent, care nu figureaza insa pe lista produselor dopante. IAAF a anuntat ca sportiva americana a fost autorizata sa participe, sambata, in proba de stafeta 4x100 m din cadrul competitiei de la Paris, desi cotidianul francez "L"Equipe" a dezvaluit ca intr-un esantion de urina prelevat de la sportiva americana, dupa finala de la 100 m, au fost descoperite urme de Modafinil, un stimulent impotriva oboselii.