Dezastru la Mondialul de polo: România s-a făcut de râs cu Kazahstan

0
Vlad Hagiu (centru)

Tricolorii pregătiţi de Vlad Hagiu au pierdut, scor 4-7, în singurul meci de la Cupa Mondială, desfăşurată la Barcelona, în care erau mari favoriţi.

După eşecul usturător şi pe undeva logic din prima zi, în faţa Italiei, România s-a prezentat în faţa Kazahstanului, convinsă că victoria e o formalitate şi că adevărata bătălie pentru locul 2 în grupa D se va da, vineri, în duelul direct cu Germania.

Din păcate, elevii lui Vlad Hagiu s-au făcut de râs şi cu Kazahstan, pierzând cu 4-7 (1-0, 2-2, 1-4, 0-1). Repriza catastrofală a fost a treia în care românii s-au „înecat“ în faţa adversarilor, după ce conduceau la finalul primelor două reprize.

În aceste condiţii, România nu mai poate prinde locul 2 în grupa D, iar obiectivul stabilit, o clasare între primele opt, e compromis. La ultima ediţie a Mondialului de polo, în 2011, România s-a clasat pe locul 12.