„Deşteptarea“ cu Simona. Organizatorii au anunţat ora meciului Halep - Dart

0

Simona Halep ajunge pe centralul „Rod Laver Arena“ cu duelul din turul doi contra britanicei Harriet Dart (164 WTA).

Campioana de la Wimbledon va deschide sesiunea de seară pe arena principală a complexului din Melbourne Park, fanii tenisului din România putând urmări partida joi dimineaţă, de la ora 10.00. Australian Open 2020 este transmis în direct pe canalele Eurosport.

Simona Halep şi Harriet Dart, în vârstă de 23 de ani, se înfruntă în premieră într-un meci oficial. Britanica a pornit din calificări la Melbourne, făcând pasul pe tabloul principal fără set pierdut. În primul tur, Dart a fost implicată într-un meci extrem de dur, de aproape trei ore: 6-2, 4-6, 7-6(6) cu Misaki Doi. De partea cealaltă, Simona Halep a trecut cu 7-6(5), 6-1 de americance Jennifer Brady, în puţin peste 90 de minute.

În duelurile cu sportive venite din calificări, la Grand Slam-uri, Simona Halep a obţinut şapte victorii, pierzând doar două partide de-a lungul anilor: la Australian Open 2012 era învinsă de argentinianca Paula Ormaechea, în set decisiv, iar la US Open 2014 ceda în două seturi în faţa croatei Mirjana Lucic, în minimum de seturi.