Despărţire la vârf în tenisul feminin mondial! Decizie radicală luată de o jucătoare din top 10 WTA

0

Cehoaica Karolina Pliskova, locul 6 în clasamentul WTA, a decis să pună punct colaborării cu antrenorul Daniel Vallverdu.

Cei doi au lucrat 12 luni, dar rezultatele obţinute de sportiva din Cehia nu au fost pe măsura aşteptărilor.

„Din păcate, din cauza angajamentelor noastre diferite, eu şi antrenorul meu, Daniel Vallverdu, am hotărât, de comun acord, să nu mai lucrăm împreună. Vreau să îi mulţumesc lui Dani pentru munca şi timpul petrecut împreună cu mine A fost o plăcere să te întâlnesc şi să îţi cunosc familia ”, a fost mesajul transmis pe contul oficial de Twitter al jucătoarei.

În acest sezon, Pliskova a câştigat un singur turneu, la Brisbane, şi a mai jucat o finală, la Roma, cu Simona Halep, dar a fost nevoită să abandoneze din cauza problemelor medicale.

Pliskova a părăsit repede cele 3 competiţii de Grand Slam din 2020, în turul doi la US Open şi la Rolan Garros, în timp ce la Australian Open a fost elliminată în runda a treia.