Derby exploziv: FCSB - CFR 1-1! Încă o gafă monumentală a arbitrului va naşte acuze virulente VIDEO

0
Radu Petrescu

La Giurgiu, s-a jucat, în mare parte, un meci insipid. Care a avut însă un final incendiar! Iar asta pentru că, fără arbitraj video în Liga I, centralul întâlnirii a comis o greşeală uriaşă.

Bătute una după alta de Universitatea Craiova, CFR Cluj şi FCSB au ajuns faţă în faţa, la Giurgiu - unde a fost „exilată“ echipa lui Becali după ce a rămas fără Arena Naţională, care se pregăteşte de meciurile Campionatului European - despărţite de doar două puncte. Şi conştiente că acum e momentul perfect pentru a profita de pasul greşit făcut de olteni, în această etapă. Asta după ce echipa pregătită de grecul Ouzounidis a irosit trei puncte mari, în faţa Clinceniului.

Prima mare ocazie a partidei le-a aparţinut oaspeţilor, după ce Sigurjonsson n-a nimerit poarta, după ce a fost servit perfect de Debeljuh (3). De aici însă, până la finalul reprizei, FCSB a avut şansele mai mari de gol. Mai întâi, a fost bara lui Miron (12), pentru ca apoi, la un duel Tănase - Burcă, centralul Radu Petrescu să dicteze corect, fără dubiu, penalty pentru gazde (17). Acelaşi Florin Tănase a transformat (19), ajungând la 22 de goluri, în acest sezon de Liga I! Niciun alt fotbalist al FCSB-ului nu se poate mândri cu un astfel de bilanţ, în ultimii 18 ani.

Până la finalul reprizei, FCSB a primit, totuşi, şi o lovitură, pierzând încă un fotbalist din cauza unei accidentări. Stoperul Andrei Miron a călcat strâmb şi a părăsit terenul după 22 de minute, fiind înlocuit cu Adrian Şut.

Partea secundă a început la fel cum s-a încheiat prima: cu FCSB fiind echipa mai bună într-o partidă, per ansamblu, insipidă. În minutul 53, bucureştenii au avut o dublă ocazie: mai întâi, Arlauskis a respins, cu greu, şutul lui Ovidiu Popescu din afara careului, după un corner. Iar apoi, în continuarea fazei, Iulian Cristea a avut o execuţie ratată din mijlocul careului.

CFR  s-a „trezit“ abia în ultima parte a jocului. Susici a tras excelent, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bară (79). Apoi, a venit cea mai controversată fază a partidei. În minutul 80, Şut l-a faultat, în mod evident, pe Deac în careu, dar Radu Petrescu le-a refuzat clujenilor un penalty clar.

Burca

Când FCSB se pregătea să celebreze victoria, Andrei Burcă (foto) s-a înălţat din mijlocul careului, după o lovitură liberă executată de pe stânga, şi a egalat cu o lovitură de cap (90+3).

S-a terminat 1-1, iar CFR a încheiat „turul“ play-off-ului din postura de lider! La ce gafă a comis însă centralul Radu Petrescu, cu acel penalty neacordat CFR-ului, cu siguranţă, un alt „meci“, cel al declaraţiilor şi al acuzelor va urma, după fluierul de final al derby-ului.

CITEŞTE ŞI:

Scandal uriaş după FCSB - CFR 1-1: Mihai Stoica l-a făcut praf pe Ion Crăciunescu

*Criterii departajare:

1. În caz de egalitate de puncte, e avantajată echipa care a intrat cu punctaj par în faţa echipei care a beneficiat de rotunjirea de 0,5 puncte.

2. Meciurile directe din play-off / play-out.

3. Golaverajul din meciurile directe din play-off / play-out.

Mizele părţii secunde ale Ligii I

*Locul 1 din play-off, pe lângă faptul că ia titlul, participă în preliminariile Ligii Campionilor.

*Locurile 2, 3 şi 4 (în funcţie de câşţigătoarea Cupei României) ajung în noua competiţie înfiinţată de UEFA pentru ţările cu un coeficient mai mic, Europa Conference League.

*Locul 3 (sau 4 în funcţie de câştigătoarea Cupei României) din play-off joacă baraj cu câştigătoarea barajului dintre locurile 1 si 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

*Locurile 15 şi 16 retrogradează direct în „B“ la finalul play-out-ului.

*Locurile 13 şi 14 dispută câte un meci de baraj cu formaţiile de pe locurile 3 şi 4 din play-off-ul ligii

secunde. Câştigătoarele participă în viitorul sezon al Ligii I, în timp ce învinsele ajung în „B“.