Decimată de coronavirus, Dinamo a pierdut la scor astronomic meciul cu PSG, din Liga Campionilor la handbal

0
Shebib

Campioana României la handbal masculin a fost pradă uşoară în al doilea meci din grupele celei mai importate competiţii europene.

Fără să se poată baza pe antrenorul Xavi Pascual, dar şi pe jucătorii Javier Humet, Dan Racoţea şi Mamdouh Shebib, toţi suspecţi de infectare cu COVID-19, dinamoviştii nu au emis pretenţii, joi seara, în deplasarea de la Paris.

Dinamo a început bine în Franţa şi a condus cu 2-0, dar nu a putut ţine pasul cu adversara mai mult de 10 minute, la pauză diferenţa fiind deja de 10 goluri, 21-11. În partea secundă. gazdele au ajuns să conducă şi cu 15 goluri, 37-22, dar au redus motoarele pe final şi partida s-a terminat cu o diferenţă mai digerabilă, doar 11 lungimi, 41-30.

Dinamo a avut un start excelent în grupa B, învingând în prima etapă pe Kiecle, acasă, scor 32-29.

Următoarea partidă a dinamoviştilor în Liga Campionilor va fi pe teren propriu, cu FC Porto, în 30 septembrie.