De necrezut: 12 goluri în meciul Dortmund - Legia din Liga Campionilor. Ultima reuşita a scris istorie

0

Penultima rundă din faza grupelor a avut o confruntare care le-a eclipsat pe celelalte. Pe „Signal-Iduna-Park“ din Dortmund s-a rulat un Blockbuster de care fanii îşi vor aminti mulţi ani de acum încolo.

Dortmund - Legia Varşovia a început furtunos, cu cinci goluri în 24 de minute: 3-2 pentru nemţi! Până în această seară, nu se mai întâmplase ca un meci din grupele Ligii Campionilor să furnizeze cinci goluri în mai puţin de 25 de minute. Iar seria recordurilor nu s-a oprit aici.

La pauză, tabela a arătat 5-2 pentru Dortmund, totalul de şapte goluri în prima repriză fiind o altă premieră pentru grupele Ligii Campionilor.

La reluare, spectacolul a continuat şi s-a marcat până în minutul 90+2! Scorul final: 8-4 pentru nemţi. Ultimul gol al întâlnirii a făcut ca această partidă să devină una istorică. Iată meciurile din grupele Ligii Campionilor cu cele mai multe goluri:

1- Dortmund - Legia Varşovia 8-4 (22/11/2016)

2- Monca - Deportivo La Coruna 8-3 (05/11/2003)

3- Villarreal - Aalborg 6-3 (21/10/2008)

4- Real Madrid - Malmo 8-0 (08/12/2015)

5- Leverkusen - AS Roma 4-4 (20/102015)

VEZI GOLURILE MECIULUI DORTMUND - LEGIA

Măţel, plin de sânge

Singurul român care a fost implicat în partidele de marţi a fost fundaşul celor de la Dinamo Zagreb, Alex Măţel. Acesta a rezistat însă doar zece minute pe teren în Dinamo Zagreb - Lyon, părăsind terenul plin de sânge, fiind suspect de fractură de piramidă nazală.