David Popovici, în finala probei de 200 m liber la CM de nataţie, după un nou record mondial. Calificare în finală şi pentru Robert Glinţă

0
David Popovici, un nou record FOTO Profimedia

Sportivul David Popovici s-a calificat, duminică, în finala probei de 200 m liber din cadrul Campionatului Mondial de nataţie de la Budapesta.

Popovici, care a concurat în a doua semifinală, a obţinut timpul 1:44.40, cel mai bun al semifinalelor.

“Elevul lui Adrian Rădulescu a înotat cele patru lungimi de bazin în 1:44.40, nou record mondial de juniori! David s-a calificat cu cel mai bun timp în finală şi va înota mâine pentru un rezultat istoric”, a anunţat COSR.

CAPTURA

Luni va concura în finală şi Robert Glinţă, la 100 m spate. Înotând în semifinala a doua, sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 53.00 secunde şi şi-a câştigat astfel locul în ultimul act al probei de 100 m spate. Timpul lui Glinţă este al optulea al semifinalelor.

Finala este programată luni, 20 iunie 2022, de la ora 20:00, ora României.