Daniel Brata a ocupat locul 3 la etapa de Cupă Mondială de la Sao Paolo

0

Sportivul Daniel Brata a ocupat ieri, locul 3, la categoria - 100 de kilograme, la Cupa Mondială de judo de la Sao Paolo (Brazilia).

În prima fază a competiției, sportivul român a câştigat grupa B, eliminându-l pe azerul Elmar Gasimov, dar în semifinale a cedat în faţa belgianului Elco Van Der Geest. Brata a ocupat locul 3 la categoria - 100 de kilograme.

Ultim reprezentant al României în competiţie, la + 100 kilograme, Vlăduţ Simionescu a pierdut ultima luptă pentru câştigarea grupei A, în faţa ungurului Bor Barna, intrând în recalificări, în care a fost de asemenea învins, la prima confruntare, de iranianului Mohammad Rodaki.

Delegaţia României a încheiat participarea la Cupa Mondială de la Sao Paolo cu următoarele performanțe, după cum urmează: locul 2 - Alina Dumitru (cat. 48 kilograme) şi Dan Fâşie (66 kg), locul 3 - Andreea Chiţu (57 kg), Costel Dănculea (73 kg) şi Daniel Brata (minus 100 kg).