CUPA LIGII: Liverpool, eliminată de o echipă din liga a patra!

0

Echipa care a învins Steaua cu 4-1 în Liga Europa, FC Liverpool, s-a făcut de râs în Cupa Ligii Angliei, unde a fost eliminată după loviturile de departajare de necunoscuta Norhampton Town, din liga a patra!

Modesta formaţie engleză le-a arătat roş-albaştrilor cum se joacă în faţa lui Liverpool pe care au eliminat-o chiar pe Anfield

"Cormoranii" au deschis scorul repede prin Milan Jovanovici (9) şi totul părea conform planului. Northampton a împins meciul în prelungiri prin McKay (56), apoi a preluat conducerea în minutul 98, prin golul lui Jacobs. Echipa antrenată de Roy Hodgson poate spune că au avut noroc că au ajuns la penalty-uri, egalând prin N'Gog, cu trei minute înainte de finalul prelunigirilor.

În cele din urmă, echipa care ocupă locul 14 în liga a patra a dat lovitura la penalty-uri, unde s-a impus cu 4-2.

Liverpool nu este singurul nume mare care a părăsit competiţia. Chelsea a fost eliminată, scor 3-4, de Newcastle, iar echipa lui Gabi Tamaş a trecut cu 2-1 de bogaţii de la Manchester City. Fundaşul român nu a fost nici rezervă.