Cupa Africii, un trofeu intangibil pentru Coasta de Fildeş. Ivorienii lui Drogba au fost eliminaţi de Nigeria, scor 2-1

0
Emenike a marcat primul gol al Nigeriei FOTO nationalmirror.com

Visul Coastei de Fildeş de a câştiga Cupa Africii a fost din nou spulberat, de această dată de Nigeria, care s-a calificat în semifinale. Nigerienii s-au impus cu 2-1 în sferturi şi vor juca împotriva lui Mali în "careul de aşi".

Coasta de Fildeş luptă de foarte mult timp să triumfe în Cupa Africii, dar nici la această ediţie a turneului final Didier Drogba şi colegii săi ivorieni nu-şi vor vedea visul împlinit. Nigeria nu a ratat oportunitatea de a ajunge în semifinale şi a învins cu 2-1 pe Coasta de Fildeş. Mba a fost „killerul” ivorienilor, reuşind un gol de toată frumuseţea cu 12 minute înainte de finalul partidei.

În penultimul act al competiţiei africane, Nigeria va înfrunta Mali pentru un loc în marea finală. Ghana este cea de-a treia echipă calificată în semifinale, acolo unde va juca cu învingătoarea din sfertul de finală Burkina Faso – Togo.

Coasta de Fildeş – Nigeria 1-2

Au marcat: Tiote 50 / Emenike 43, Mba 78.