CTP: „Pentru Simona a fost clar ce are de făcut! Osaka a jucat cu nasul sus“

0

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open după cel mai bun meci al ei la Melbourne, 6-3, 6-2 cu Naomi Osaka din Japonia.

Cristian Tudor Popescu a vorbit, într-o intervenţie la Digi 24, despre meciul Simonei Halep cu Naomi Osaka.

„M-am uitat cu inima strânsă la primele mingi să văd dacă are vreo reţinere fizică cât de cât, dar nu. Leziunile sau afectările picioarelor pe care le-a avut după meciul înspăimântător s-au dovedit a nu fi profunde. Şi-a revenit şi de aici a mai contat ce tactică va adopta adversara. Din fericire, Osaka e foarte talentată, dar stă prost la capitolul muncă şi tactică. Dacă aş fi fost antrenorul lui Osaka, i-aş fi spus: Halep e nr 1, a avut meci obositor. Cu cât lungeşti mingile, cu cât meciul durează mai mult, cu atât şansele tale cresc. Trebuie să te angajezi într-un meci de anduranţă, de rezistenţă şi ai avea prima şansă. N-a făcut aşa ceva, a jucat cu nasul sus. A încercat să facă puncte rapid, cu lovituri decisive, tari. Are lovituri remarcabile, dar nu s-a angajat în defensivă, s-a dovedit puţin mobilă, n-a reuşit să recupereze multe mingi şi pentru Simona a fost clar ce are de făcut. Cât mai multe dincolo de fileu, pentru că adversara nu e dispusă să intre într-un joc de anduranţă şi va greşi, ceea ce s-a şi întâmplat”, a explicat Cristian Tudor Popescu la DIgi 24.

„În setul al doilea, Simona, văzând că jocul îi merge, a căpătat un nivel ridicat de încredere şi a încercat să atace. Astfel, a realizat o victorie foarte preţioasă, în timp scurt, care n-a solicitat-o mult şi aşa mai câştigă timp de odihnă pentru turul care urmează”, a spus Cristian Tudor Popescu.

CITEŞTE ŞI:

Halep, răzbunată în relaţia cu Adidas: Anunţ făcut de Darren Cahill după ce nemţii au renunţat la Simona

Halep şi-a aflat adversara din sferturi: A bătut-o cam pe unde a prins-o, de cinci ori în şase meciuri

FOTO Halep a postat poza zilei pe Instagram: Simona le-a arătat fanilor ei cum a sărbătorit calificarea în sferturi

Halep, tratată ca o regină în presa internaţională: „I-a trântit uşa în nas japonezei! A existat doar Simona pe teren“

Halep, ca Bruce Willis în Greu de ucis: Australienii au descoperit un capitol la care Simona e imbatabilă din 2013

Halep, bilanţ formidabil: Statistica dovedeşte, încă o dată, de ce Simona e o jucătoare de clasă mondială

Halep, cea mai rezistentă jucătoare de la Australian Open: capitol la care Simona e pe primul loc în proba feminină

Victoria care a impresionat pe toată lumea! Ce a declarat Mats Wilander

VIDEO Prima reacţie a Simonei Halep după victoria cu Osaka: Nu mă aşteptam să ajung aşa departe! Accidentarea e acolo, o simt!