CSU Craiova, invincibilă de 18 meciuri în Liga I! Oltenii bătură Oţelul la Galaţi

0
Taher Bawab FOTO Mediaafx

CSU Craiova a câştigat cu 1-0 partida cu Oţelul Galaţi din etapa a 24-a a Ligii I, cu un gol marcat de Taher Bawab în minutul 57.

A fost cel de-al 18-lea joc consecutiv din Liga I pe care CSU Craiova l-a jucat fără să cunoască înfrângerea. Golul lui Bawab din minutul 57, cu un şut de la aproximativ 13 metri, a fost suficient pentru olteni. Oţelul a dat semne de viaţă înspre finalul partidei, când Bălgrădean a avut câteva intervenţii spectaculoase, pentru care a şi fost răsplătit de Sorin Cîrţu: "L-am pupat pentru că ne-a scos pe final".

Oţelul Galaţi e ca şi retrogradată în liga secundă, în vreme ce CSU Craiova a ajuns până pe locul 4, cu 42 de puncte, şi aşteaptă un răspuns de la UEFA. CSU Craiova a trimis o scrisoare forului de la Zurich prin care cere să fie lăsată să joace în Europa.

Echipe de start:

Otelul: Hotoboc – Solomou, Miron, Cucu, Murgoci – Helder Tavares, Milea, Dică – Hamroun, Cernat, Popescu

Rezerve: Ma-Kalambay, Mişelăricu, Iorga, Popa, Grădinaru, Yulu Matondu. Antrenor: Florin Marin

CS U Craiova: Bălgrădean – Achim, Frăsinescu, Acka, Vătăjelu – Băluţă, Mateiu, Brandan, Tîrnăcop – Bawab, Nuno Rocha

Rezerve: Straton, Briceag, Dumitraş, Izvoranu, Ivan, Cîrstea, Herghelegiu
Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi