CSM Bucureşti, start lansat în Liga Campionilor la handbal. Cristina Neagu a fost de neoprit

0
Neagu

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, formaţia franceză Metz Handball, scor 31-26 (17-10), în meciul de debut din grupa A a Ligii Campionilor

CSM Bucureşti a zburat pe teren de bujn început, bucureştecele având 5-1 încă din minutul 9.  "Tigroaicele" au intrat la pauză cu un avans de 7 goluri, scor 17-10, şi nu au avut deloc emoţii să îl menţină până aproape de final, 30-23 în minutul 56. Neagu a fost aleasă cea mai bună jucătoare de pe teren, ea fiind, cu 12 goluri, şi cea mai prolifică  marcatoare a jocului. Partida s-a disputat în Sala Polivalentă, fără spectatori, conform reglementărilor în vigoare.

CSM: Grubisic, Dedu, Săndulache; Barbosa 1, Neagu 12, Lazovic 5, Dembele 1, Martin 2, Klikovac, Smeets 2, Pintea 2, Perianu 1, Omoregie 3, Bazaliu, Moisă 2, Jipa

Metz: Kapitanovic, Sako; Bont 1, Burgaard 3, N’Gouan, Perederiy 3, Micijevic 1, Stanko 4, Sajka 3, Deba 3, Nocandy 2, Gautschi, O. Kanor 2, L. Kanor 2, Copy 1, Bouktit 1

În etapa viitoare, CSM Bucureşti va juca în deplasare, în 20 septembrie (ora 15.00), cu Team Esbjerg.

Tot în Liga Campionilor, în grupa B, sâmbătă, SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă, în deplasare, de formaţia Brest Bretagne Handball, scor 28-21 (12-12), într-un meci disputat cu spectatori.