CSM Bucureşti nu a reuşit să îşi ia revanşa în returul cu Gyor, în grupele principale ale Ligii Campionilor

0
Manea

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de Gyor ETO, deţinătoarea Ligii Campionilor, cu scorul de 27-25 (14-10), şi în partida retur din grupa a II-a.

Într-o sală Polivalentă arhiplină, "tigroaicele" au încercat tot posibilul să facă uitată înfrângerea categorică de la Budapesta, 36-27, din primul meci al grupei principale din Liga Campionilor.

Startul meciului a fost încurajator. Bucureştencele au condus cu 2-0 şi au făcut faţă cu brio puternicei formaţii maghiare două treimi de repriză, ambele echipe afându-se, pe rând, în avantaj pe tabela de marcaj. Finalul primei părţi a aparţinut oaspetelor, CSM nu a mai reuşit să înscrie după minutul 21, şi Gyor a intrat la vestiare cu un avantaj de 4 goluri, 14-10.

În startul reprize secunde CSM a dat senzaţia că poate produce un reviriment de senzaţie. Bucureştencele au egalat la 17, dar nu au avut puterea să desăvârşească revenirea. Gyor nu s-a clătinat, a profitat de erorile din apărarea româncelor, s-a desprins iar la 4 goluri, 25-21 în minutul 55, pentru a câştiga în final la 2 goluri diferenţă,

Ambele echipe obţinuseră  calificarea în faza sferturilor de finală ale competiţiei înaintea disputării acestui meci.

Campioana României a reluat campania din Liga Campionilor fără două jucătoare de bază: Cristina Neagu şi Amanda Kurtovic, indisponibile în acest sezon după operaţii de ruptură de ligament la genunchi. Ambele au asistat la meciul de sâmbătă şi, în timp ce Kurtovic a anunţat că va evolua la Gyor din viitorul sezon, Neagu se află în negocieri cu CSM Bucureşti pentru extinderea contractului, scandent în 30 iunie 2019.

CSM Bucureşti – Gyor 25-27 (10-14)

Ion, Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu, Radicevic 6, Curea 3, Lekic 4, Bazaliu 1, Lazovic 3, Omoregie 1, Marin, Constantinescu 4, Manea 1, Hagman 1, Cvijic 1. Antrenor: Dragan Djukic

Grimsbo, Tothova, Kiss – portari; Knedlikova 3, Afentaler, Brattset, Hansen 2, Gorbicz 1, Pal, Oftedal 4, Kristiansen 4, Tomori 3, Groot 8, Bodi, Puhalak, Pintea 2. Antrenor: Danyi Gabor

6. Thuringen       7 0 1 6 1 punct

Celelalte partide ale etapei se joacă tot sâmbătă, între Vipers (8 puncte) – Krim (3) şi FTC Budapesta (7) – Thuringer (1).

În primele trei meciuri ale grupei, CSM a obţinut următoarele rezultate: 27-36 cu Gyor, 32-26 cu Krim şi 38-30 cu Thuringer.

Programul în continuare al campioanei României este: Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).

CSM Bucureşti s-a calificat în grupa principală II, după următoarele rezultate în grupa preliminară D: 36-31 şi 34-28 cu FTC Budapesta, 28-30 şi 32-24 cu SG BBM Bietigheim, 29-27 şi 26-31 cu Vipers.

În grupele principale se luptă pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, în care vor ajunge primele patru clasate, iar ulterior vor evolua pentru calificarea la Turneul Final Four.

Citeşte şi:

Iulia Curea, după înfrângerea CSM-ului în Liga Campionilor: „O revenire cu Gyor de la 5 goluri spune multe despre echipă“