CS Turnu Severin - Gaz Metan Mediaş 2-0 şi Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 0-2 în debutul etapei a 23-a din Liga I

0
Astra Giurgiu este neînvinsă în acest retur de campionat FOTO Cosmin Iftode

CS Severin a câştigat în minutele de prelungire partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş din etapa a 23-a din Liga I, în timp ce Astra s-a impus în deplasare cu Concordia Chiajna, rămânând în plasa liderului Steaua.

Concordia lui Ilie Stan nu i-a pus mari probleme Astrei Giurgiu în prologul etapei a 23-a din Liga I. Sorin Ghionea a facilitat misiunea oaspeţilor în minutul 55 al partidei, atunci când a făcut henţ în careu şi a fost eliminat de arbitru. Centralul Alexandru Tudor a dictat penalty, iar Tembo a deschis scorul la Chiajna. Valerică Găman a dublat avantajul zece minute mai târziu şi a stabilit scorul final, Concordia - Astra 2-0.

În minutul 48 al întâlnirii, oaspeţii au mai ratat o lovitură de pedeapsă prin Fatai. După această victorie, giurgiuvenii s-au apropiat la nouă puncte de liderul Steaua, care are un meci mai puţin disputat.

Concordia: Niţă - Belu (Apostol '71), Ilie, Ghionea, Bambara - Coşereanu (Balgiu '81), Leca - Zuluf, Ispir, Serediuc (Butucel '75)- Popovici. Antrenor: Ilie Stan.

Astra: S. Lung Jr. - Măţel, Găman, Ben Youssef, J. Morais - Yahaya, Takayuki - Tembo (Ivanovski '87), Budescu (Enache '73), Di Stefano - Fatai (Bukari '77). Antrenor: Valentin Sinescu.

Cartonaşe galbene: Belu '48, Serediuc '50

Cartonaş roşu: Ghionea '54

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Ovidiu Artene, Alexandru Vodă (asistenţi).

În celălalt meci inaugural al etapei, CS Turnu Severin a obţinut "in extremis" trei puncte mari în lupta pentru evitarea retrogradării. Oltenii au câştigat disputa cu Gaz Metan Mediaş în minutele de prelungire, Florin Costea (90+1) şi Mihai Roman (90+6) fiind autorii celor două goluri care au adus o gură de oxigen echipei lui Ionel Gane. Deşi au câştigat, severinenii rămân pe penultimul loc al clasamentului şi au nevoie de un parcurs ireproşabil pentru a scăpa de matineu.

CS Severin: Panagopoulos - Dănănae, Durimel, Asanovici, Brata (M. Roman '72) - Neacşa, Djalilov, Olah, Hasanovici - Fl. Costea, Thomas (Bălău '90+3). Antrenor: Ionel Gane

Gaz Metan: Greab - Radovici (Avram '64), Trtovac, Markovici, C. Petre - Breeveld, Todea (D. Roman '69) - Eric, Llullaku (Drăghici '86), Buzean - Bawab. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Djalilov '42 / Radovici '53, Markovici '90+4

Arbitri: Robert Dumitru (central) - Valentin Avram, Mircea Grigoriu (asistenţi).