Craiova nu se împiedică nici de FC Botoşani. Victorie prin specialitatea casei - două lovituri de la 11 metri

0

Duminică seara, liderul Ligii 1, Universitatea Craiova, a obţinut a şasea victorie consecutivă de la reluarea campionatului, 2-0 la Botoşani, şi şi-a mărit avantajul la 4 puncte faţa de CFR Cluj.

Exact ca şi în etapa precedentă, în meciul cu FCSB, ambele goluri ale oltenilor au fost marcate din două lovituri de la 11 metri.

Meciul a început cu oaspeţii atacând cu toată echipa, dar Koljic, Acka şi Cosic au irosit, în primul sfert de oră, trei ocazii foarte bune de a marca. Gazdele au echilibrat jocul şi şi-au trecut în cont o ocazie decentă, în minutul 28, ratată de Dugandzic. Până la pauză, ambele echipe ar fi putut primi câte o lovitură de la 11 metri, dar arbitrul a judecat eronat cele două faze de joc. Daca penalty-ul oltenilor a fost oarecum la limtă, cel al gazdelor trebuia acordtă fară ezitare.

Partea secundă a început tot cu oaspeţii în atac, dar imprecizia jucătorilor lui Bergodi şi portarul Pap au făcut ca tabela să rămână nemodificată. Craiova a cerut încă o dată penalty, la un o fază controversată cu Nistor în rol principal, dar arbitrul a rămas impasibil.

În minutul 72, Chindris îi pune o piedică grosolană lui Mhăilă în suprafaţa de pedeapsă şi penalty-ul este atât de evident încât nu va putea fi contestat nici măcar de Dan Petrescu. Cicâldău a transformat fără emoţii

În ciuda faptului că era codusă pe tabelăj. echipa gazdă nu a reuşit să forţeze egalarea, formaţia antrenată de Croitoru reuşind să îşi creeze doar două jumătăţi de ocazie. Craiova a încercat să închidă meciul, a ratat două ocazii imense, dar a dat lovitura la ultima fază a meciului, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, transormată de Gustavo.

FC Botoşani: Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Carlone (Babunski ’74) – Ashkovski (Fili ’84), Florescu (Cîmpanu ’74), Ofosu (Keyta ’69) – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Bancu – Nistor (Gustavo ’87), Mateiu (Ivanov ’87), Cicâldău – Bărbuţ (Baiaram ’67), Koljic, Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Haruţ ’59 / Bancu ’12, Cosic ’63, Mihăilă ’76, Baiaram ’78, Mateiu ‘86

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu - Cătălin Nica