Costica Anghel şi Florina Vasutiu, cei mai buni români la o cursă incredibilă de 121 de kilometri

0

Doar trei români au terminat TDS, cursa de peste 121 de kilometri şi aproximativ 7.500 de metri diferenţă pozitivă de nivel din cadrul Ultra Trail du Mont Blanc, în mai puţin de 24 de ore, doi băieţi şi o fată.

Costică Anghel a făcut, aşa cum ne-a obişnuit, o cursă bună în Franţa şi a terminat primul dintre români la TDS, cursa de 121 de km din cadrul Ultra Trail du Mont Blanc (21.17.47). Bine a mers şi Florina Vasutiu, care a fost prima ”tricoloră”, terminând concursul după 23 de ore, 26 de minute şi 44 de secunde.

Astfel, Costică Anghel, care anul trecut ajungea la finiş al 4-lea la general la categoria de vârstă la UTMB, a parcurs TDS în 21 de ore, 17 minute şi 47 de secunde, locul 152 la general, şi 9 la categoria lui de vârstă.

Florina Vasutiu a făcut şi ea o cursă bună, terminând după 23.26.44, pe poziţia a 266-a la general, locul 23 la categoria ei de vârstă. Al treilea român a fost Marian Vasile, după 23 de ore, 44 de minute şi 30 de secunde (locul 86 la categorie şi 288 la general).

Un slav pe prima poziţie a clasamentului

O luptă intensă s-a dat pe tot parcursul TDS, doi dintre primii trei sosiţi la final fiind aproape unul de celălalt tot timpul. Dar a câştigat cel care a adoptat o tactică mai prudentă şi a explodat în ultima parte a cursei. Chiar dacă a condus aproape pe tot parcursul celor 121 de kilometri, rusul Dmitry Mityaev a cedat pe final şi a terminat pe locul 3 după 13 ore, 25 de minute şi 43 de secunde.

În faţa sa, americanul Dylan Bowman (13.25.02) şi, pe primul loc, polonezul Marcin Swierc (13.24.00). La fete, prima a sosit franţuzoiaca Audrey Tanguy (16.05.22), urmată de americanca Rory Bosio (16.19.22) şi de o altă franţuzoiacă, Caroline Benoit (17.18.02).