Contra, o singură veste bună înaintea meciului cu Spania: Poate convoca un fotbalist cu cinci goluri în patru meciuri

0

Meciul România – Spania (5 septembrie) din preliminariile Euro 2020 se apropie, însă nu toţi jucătorii aflaţi în atenţia selecţionerului se află într-o perioadă bună. O surpriză plăcută a venit însă din Ungaria.

În etapa din weekend din Premier League, Florin Andone (26 de ani) a fost titular în echipa celor de la Brighton, însă a văzut cartonaşul roşu după doar 30 de minute pentru un fault grosolan. Rămasă în zece oameni, Brighton, la care Tudor Băluţă n-a fost nici măcar în lot, a fost învinsă, acasă, cu 2-0 de Southampton.

În Championship, George Puşcaş a jucat doar din minutul 69 pentru Reading, care s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Huddersfield. A fost al doilea joc la rând fără gol pentru atacantul român.

În Belgia, Genk a învins Anderlecht, scor 1-0, însă Ianis Hagi a rămas pe banca de rezerve la învingători.

Veştile bune pentru selecţionerul Cosmin Contra au venit din Ungaria, acolo unde Gicu Grozav (28 de ani) a marcat golurile celor de la Varda în victoria cu 2-0 cu Ujpest. Grozav are deja cinci reuşite în patru partide de campionat din acest sezon.