Concediat printr-un sms de Simona Halep, fostul ei antrenor şi-a dus actuala elevă în finala de la Indian Wells

0

Turneul de Ia Indian Wells a ajuns în faza finală, ultimul act al competiţiei fiind programat mâine de la ora 21.00.

În prima semifinală, Serena Williams a trecut în două seturi de Agnieska Radwanska, scor 7-6, 6-4, meciul durând o oră şi 37 de minute.

Cea de-a doua semifinală le-a adus faţă în faţă pe cehoaica Karolina Pliskova şi pe bielrorusa Victoria Azarenka. Victoria a revenit celei din urmă, care s-a impus în trei seturi, 7-6, 1-6, 6-2, după două ore şi opt minute.

În vârstă de 25 de ani, Azarenka, fost număr 1 mondial în 2012, este antrenată de Wim Fissette, nimeni altul decât omul care a antrenat-o pe Simona Halep în 2014 şi care a dus-o pe aceasta pînă pe locul doi în lume. Fissette a fost concediat de Halep la finalul anului respectiv, printr-un simplu sms.

Azarenka se află acum pe locul 15 în lume, dar dacă o învinge pe Serena va urca până pe locul 8. În caz de înfrângere, va ajunge doar pe locul 11. ea are în palmares două titluri de Grand Slem, la Australian Open, în 2012 şi 2013, dar a căzut din top din cauza unei accidentări.

17-3 este scorul întâlnirilor directe dintre Serena Williams şi Victoria Azarenka

A minţit cu sânge rece! Vezi AICI cine a dat-o de gol pe Maria Şarapova în scandalul de dopaj