C.M. DE FOTBAL COREEA - JAPONIA 2002

0

Pe Katanec l-au ajuns blestemele lui Zahovici Dupa doua infrangeri, 1-3 cu Spania si 0-1 cu Africa de Sud, ex-iugoslavii pleaca acasa dupa vedeta lor In toamna anului trecut, cand Slovenia,

Pe Katanec l-au ajuns blestemele lui Zahovici Dupa doua infrangeri, 1-3 cu Spania si 0-1 cu Africa de Sud, ex-iugoslavii pleaca acasa dupa vedeta lor In toamna anului trecut, cand Slovenia, profitand de lipsa de experienta a lui Hagi, a eliminat o nationala a Romaniei care merita mai mult ca oricand sa mearga la mondiale, foarte multi au prezis ca elevii lui Katanec nu vor face "nici o branza" la acest turneu, si dupa numai doua meciuri ale lor, prezicerea s-a adeverit. Invinsi de Spania, in primul joc din grupa, slovenii si-au pus toate sperantele in intalnirea cu Africa de Sud, dar jocul mediocru pe care l-au practicat, cu numai doua ocazii in 90 de minute de joc, si nici acelea prea mari, nu avea cum sa le aduca ceva bun. Cu un moral la pamant, mai ales dupa scandalul monstruos din sanul delegatiei, incheiat cu trimiterea acasa a vedetei cu prea mult tupeu, Zahovici, slovenii n-au avut nici o sansa in fata reprezentantilor Africii. Si de parca nu ar fi fost de ajuns problemele pe care le-a avut cu Zahovici, care i-a spus ca a fost un jucator de nimic si este un antrenor de nimic, cuvinte care au fost ca un blestem pentru el, Katanec s-a vazut parasit de norocu-i providential. Aceasta pentru ca, inca in minutul 4, echipa sa a primit singurul gol al intalnirii, cel care i-a eliminat, printr-o executie extrem de norocoasa a sud-africanului Nomvethe, care a trimis in poarta centrarea primita de la Fortune cu... pulpa. Dupa aceasta victorie, sud-africanii au nevoie in ultimul meci al grupei, cel cu Spania, de un punct pentru a trece in faza urmatoare, indiferent de rezultatul intalnirii Slovenia-Paraguay, si cum si spaniolilor le este suficient un punct pentru a castiga grupa, este greu de crezut ca vreuna din formatii va forta. Mexicul, calificat inaintea Italiei in optimi Sud-americanii au invins ieri Ecuadorul, scor 2-1, calificandu-se in faza urmatoare a Cupei Mondiale, in timp ce Italia a ingenuncheat sambata in fata Croatiei, pierzand cu 1-2 In grupa G, lucrurile par sa se lumineze, in ceea ce priveste prima calificata, mai ales dupa meciul de ieri dintre nationala Mexicului si selectionata Ecuadorului, scor 2-1. Partida nu a fost lipsita de surprize pentru mexicani, care s-au vazut condusi inca din minutul 5 prin reusita lui Delgado, aflat la primul sau gol la un turneu final, insa in final rezultatul le-a fost favorabil elevilor lui Javier Aguire, gratie golurilor marcate de Borgetti, in minutul 28, si Rorrado, in minutul 57. Daca prin aceasta victorie, mexicanii sunt deja in optimi, pentru Italia lucrurile stau cu totul altfel, dupa ce sambata "squadra azzurra" a pierdut in fata Croatiei, intr-un meci din care nu au lipsit nici fazele controversate si nici rasturnarile de situatie. Echipa lui Giovanni Trapattoni nu a mai inceput in forta, asa cum o facuse contra Ecuadorului, dovada faptul ca deschiderea scorului a venit abia in repriza secunda, in minutul 55, autorul golului fiind Vieri. Asta dupa ce, cu doar doua minute inainte, aceluiasi Vieri ii fusese anulat un gol pe motiv de offsaid, semnalizarea tusierului Jens Larsen fiind eronata. Replica croatilor, mult mai periculosi fara batranii Suker si Prosinecki, nu s-a lasat asteptata multa vreme. Dupa mai multe incursiuni periculoase, prin care i-a umilit practic pe "macaronarii" mult mai bine cotati, elevii lui Mirko Jozici au reusit egalarea in minutul 73, prin Olici. Cosmarul Italiei nu avea sa se incheie aici, trei minute mai tarziu Rapajci aducand victoria croatilor, printr-un gol superb, din intoarcere, din mijlocul careului italian, de departe cel mai frumos gol de pana acum al Cupei Mondiale. Finalul meciului i-a gasit pe italieni disperati in cautarea egalarii, insa golul reusit de Inzaghi in prelungiri a fost anulat, acelasi tusier care anulase golul valabil al lui Vieri semnalizand de aceasta data un fault in atac al lui Inzaghi. In aceste conditii, situatia Italiei nu este deloc roza, calificarea in optimi a "squadrei azzurra" depinzand in primul rand de rezultatul partidei cu Mexicul, deja calificata, dar si de soarta meciului pe care Croatia il va disputa cu Ecuadorul, echipa care si-a facut deja bagajele de plecare. Ambele partide vor avea loc joi, 13 iunie, de la aceeasi ora, 14.30. Brazilia defileaza prin grupa C Turcia si Costa Rica se bat pe cel de-al doilea "bilet" pentru optimi Simpatic antrenorul Bora Milutinovic, cel mai celebru tehnician din istoria Campionatelor Mondiale de fotbal, in momentul in care a spus, inaintea intalnirii cu Brazilia, ca echipa sa, China, mai are sanse de calificare. In fata unei galerii de zeci de mii de chinezi, veniti sa-si incurajeze echipa, pentru ca s-o critice nu se poate, doar le-a interzis-o partidul, brazilienii si-au respectat blazonul si au tratat intalnirea cu seriozitatea cu care ar juca pentru titlul mondial. In aceste conditii, scorul final de 4-0 nu a surprins si, cu siguranta, nu a suparat pe nimeni, nici chiar pe fanii chinezi, pentru ca frumusetea "sambei" braziliene iti incanta sufletul. Patru jucatori al caror nume incepe cu "R", adica Roberto Carlos (min. 15), Rivaldo ('32), Ronaldinho ('45, din penalty) si Ronaldo ('55) si-au trecut numele pe lista marcatorilor. Aceasta victorie, obtinuta fara nici un fel de probleme, a reusit sa rezolve doua probleme in grupa C: numele primei calificate, care este, cum era si normal, Brazilia, precum si numele primei echipe care si-a irosit aceasta sansa, in speta China. In ceea ce priveste cel de-al doilea loc calificant in optimi, situatia va fi lamurita abia dupa partidele etapei cu numarul trei, pentru ca ieri, in meciul lor direct, Turcia si Costa Rica nu au fost in stare sa transeze aceasta problema. Partida s-a incheiat la egalitate, 1-1, prin golurile reusite de Emre, in minutul 56, pentru europeni, respectiv Winston, cu patru minute inainte de final. Acest rezultat ii avantajeaza pe turci, care in ultimul meci al grupei joaca impotriva modestei echipe a Chinei, in vreme ce Costa Rica, obligata sa ia macar un punct daca vrea sa mai spere la calificare, da piept cu Brazilia. Japonezii, din outsideri, favoritii grupei H In primul lor meci la aceste mondiale japonezii, coorganizatori ai competitiei, au terminat la egalitate, 2-2, cu Belgia si s-a vorbit despre o semisurpriza. Ieri, asiaticii au invins Rusia cu 1-0 prin Philippe Troussier pare a fi, acum, dupa ce i-au invins pe favoritii grupei, mult mai usoara, pentru ca Tunisia, care are un meci greu, azi, cu Belgia, nu pare un adversar chiar atat de dificil.