CM 2014. VIDEO Franţa a dat recital cu Elveţia. 5-2 şi un penalty ratat, însă golul meciului l-a reuşit un elveţian

0
Franţa îşi „zdrobeşte” adversara, Elveţia, cu scorul de 5-2 FOTO Reuters

Echipa naţională de fotbal a Franţei a învins, vineri seară, selecţionata Elveţiei, cu scorul de 5-2, în cadrul etapei a doua din Grupa E a Campionatului Mondial.

Prima repriză debutează cu un fault extrem de violent comis de francezul Giroud, care îl loveşte cu gheata în faţă pe Steve von Bergen, cel din urmă fiind nevoit să iasă de pe teren. După un joc oarecum echilibrat, Franţa începe asediul la poarta elveţienilor, iar primul gol vine tot din partea lui Giroud, în minutul 17.

La doar patru minute distanţă, echipa Hexagonul schimbă din nou tabela cu ajutorul lui Matuidi de această dată. Câteva secunde scurte de bucurie apar în tabăra elveţienilor, după ce Xhaka marchează un gol din offside.

În minutul 32, Benzema ratează un penalti acordat după un fault comis asupra lui de Djourou.

Franţa nu se dezminte nici de apropierea pauzei, mai exact în minutul 40, aceasta reuşind încă un gol datorită lui Valbuena.

Vezi aici rezumatul video al partidei Franţa - Elveţia 5-2

Cea de-a doua repriză aduce câteva şanse importante pentru elveţieni, în specal în minutul 65 atunci când Mehmedi şutează peste poartă. Cu toate acestea, Franţa îşi continuă asediul şi schimbă din nou scorul, la 4-0, datorită unei execuţii, din întoarcere, a lui Benzema. Însă nici aşa francezii par să nu fie mulţumiţi, aşa că în minutul 73, Sissoko „anihilează” practic selecţionata Elveţiei, ducând scorul la 5-0.

Elveţia revine însă în ultimele 20 de minute ale partidei, reuşind să marcheze doar două goluri, în minutele 81 si 87, prin Djemaili şi Xhaka.

Până în prezent, meciul dintre Franţa şi Elveţia este partida cu cele mai multe goluri din acest turneu.

Selecţionata Franţei se califică astfel în optimile CM de la Brazilia.

CLICK AICI  pentru a raspunde testului de cunoştinţe despre CM şi poţi câştiga o tabletă