Cîrstea, superbă: Sorana revine în Top 30 după opt ani! Când poate trece peste Halep în clasament

0
Sorana

Dacă Simona Halep (30 de ani) se chinuieşte să-şi croiască drumul înapoi în elita tenisului feminin, în schimb, Sorana Cîrstea pare că a atins maturitatea profesională, la 31 de ani.

Scăpată de problemele medicale care i-au afectat cariera, dar şi cu o atitudine schimbată faţă de tenis, după cum spun apropiaţii, „Sori“ e de ceva vreme pe un trend ascendent, sub comanda antrenorului Andrei Cruciat. Adică, omul pe care îl invita să tacă din gură, având o reacţie destul de urâtă la adresa sa, anul trecut, în timpul unui meci din turul III, la Grampians Trophy (Melbourne).

Excluzând însă acel episod, Cîrstea e de aplaudat pentru felul în care a reuşit să progreseze. Din toate punctele de vedere!

Rezultatele confirmă, de asemenea, acest progres înregistrat de „Sori“. În 2019, după o aşteptare de şase ani, ea a jucat într-o nouă finală WTA, pierdută, ce-i drept, la Taşkent. 2020, anul în care a început pandemia, a„frânat“ puţin saltul Soranei, dar în 2021, ea a avut încă două finale WTA. Pe prima a câştigat-o, la Istanbul, pe a doua a pierdut-o, la Strasbourg. Cu precizarea că, în Franţa, a cedat doar în faţa lui Krejcikova, adică jucătoarea care avea să câştige French Open, peste două săptămâni!

Clasament de pus în ramă

Faptul că Sorana a ajuns să aibă rezultate constant bune se vede şi în felul în care a evoluat clasamentul ei. Începând din 2018, ea a încheiat fiecare stagiune pe o poziţie mai bună, în ierarhia de final de an.

Acum, după un Australian Open în care şi-a egalat cel mai bun rezultat, atingerea optimilor, „Sori“ a debutat, la Sankt Petersburg, cu încă un succes important: 7-5, 3-6, 6-4 cu Marketa Vondrousova (Cehia, 22 de ani, 38 WTA). Vorbim despre finalista de la French Open 2019.

Dincolo de faptul că a mai obţinut o victorie importantă, meciul câştigat, marţi, de Cîrstea a însemnat şi un moment remarcabil pentru cariera ei. Potrivit jurnalistului freelancer, Daniel Radu, Sorana va reveni în Top 30, începând de luni, când va fi publicat noul clasament al tenisului feminin. Românca va ocupa locul 30 WTA.

E o performanţă cu care „Sori“ nu se mai întâlnise de opt ani. Mai precis, de la 20 iulie 2014. Atunci, Cîrstea s-a aflat pe locul 29 WTA. A urmat însă o perioadă grea în cariera ei, cu accidentări repetate, iar Sorana a alunecat până pe locul 248 în lume, la 15 noiembrie 2015.

Poate „fura“ coroana Simonei

Ascensiunea Soranei în clasamentul mondial coincide cu căderea Simonei Halep. Pentru că fosta ocupantă a locului 1 WTA a început anul pe locul 20, a urcat până pe 15 înainte de Australian Open 2022, dar acum se află pe 22 WTA.

Săptămâna viitoare, Halep şi Cîrstea vor evolua amândouă, la Dubai (14-19 februarie). În funcţie de rezultatele înregistrate în Emirate, Sorana o poate depăşi pe Simona, în clasamentul mondial. Vorbim despre o situaţie nemaiîntâlnită de opt ani şi jumătate, perioadă în care Halep a fost mereu jucătoarea numărul 1 din România, în ierarhia mondială.

Halep

Ultima dată când Cîrstea a fost peste Halep (foto) în clasamentul WTA se întâmpla la data de 18 august 2013. Atunci, Sorana a ocupat poziţia a 21-a - e cea mai bună clasare din cariera sa de până acum -, în timp ce Simona a fost pe 23.

Coşmarul Kontaveit, prelungit

Din păcate, nici acum, când e pe val, Cîrstea n-a reuşit să depăşească o adversară cu care are mereu probleme. Vorbim despre estonianca Anett Kontaveit (26 de ani, 9 WTA). Aceasta a trecut, ieri, de „Sori“, în turul II de la Sankt Petersburg, scor 6-4, 7-5. A fost a 6-a victorie în tot atâtea partide pentru Kontaveit, în duelurile cu Cîrstea.

6.908.058 de dolari a câştigat Sorana Cîrstea din premiile turneelor, potrivit ultimelor cifre, publicate de WTA, la începutul săptămânii.