Chin canin în Liga Campionilor: Dinamo, meci dramatic la Braga. Cum le-au pus portughezii beţe în roate

0

Neînvinşi după primele trei partide din cadrul grupei D, elevii lui Eliodor Voica au avut o deplasare de coşmar la care au contribuit şi oficialii gazdelor.

Concret, cei trei internaţionali iranieni ai „câinilor“, Alireza Mousavi, Sajjad şi Allahkaram Esteki n-au primit viza de intrare în Portugalia decât pe ultima sută de metri, fiind nevoiţi să facă deplasarea separat de restul echipei, cu curse aeriene diferite şi cu biletele achitate de Federaţia Internaţională de Handbal (IHF)! De altfel, forul mondial a şi deschis o anchetă pentru a afla de ce vizele iranienilor au fost eliberate atât de târziu, deşi cererea s-a făcut cu o lună înainte de meci.

Pe teren, Dinamo s-a bătut de la egal la egal cu ABC/Uminho în prima repriză, la pauză scorul fiind 18-18. Apoi, la reluare, „câinii“ s-au întrecut în greşeli şi, cea mai bună dovadă, au „reuşit“ să irosească patru aruncări de la 7 metri. Chiar şi aşa, pe finalul jocului, bucureştenii s-au apropiat de mai multe ori la un gol diferenţă şi au avut şansa unui egal, însă, de fiecare dată, au greşit la momentul decisiv.

S-a terminat 34-32 pentru ABC/Uminho, iar Dinamo a suferit primul eşec în acest sezon de grupele Ligii Campionilor.