Chelsea, călcată în picioare de Manchester City. Formaţia lui Pep le-a luat londonezilor un set la zero

0
manchester city

Formaţia Manchester City a revenit pe primul loc al clasamentului din Premier League, duminică, după o victorie incredibilă prin prisma proporţiilor scorului, 6-0, în faţa echipei de pe locul 6, Chelsea Londra

Golurile au fost marcate de Sterling ‘4, ’80, Aguero ’13, ’19, ’56 (penalti) şi Gundogan ’25. Sergio Aguero a reuşit al 11-lea hattrick în Premier League, un record.

În urma acestui rezultat, Manchester City acumulează 65 de puncte şi trece pe primul loc al clasamentului la egalitate cu Liverpool, dar "Cormoranii" au un meci mai pu'in disputat.

Man. City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Zinchenko - Gundogan, Fernandinho, De Bruyne - B. Silva, Aguero, Sterling
Rezerve: Muric - Danilo, G. Jesus, Mahrez, Otamendi, L. Sane, D. Silva
Antrenor: Pep Guardiola

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Rudiger, D. Luiz, M. Alonso - Kante, Jorginhp, Barkley - Pedro, Higuain, Hazard
Rezerve: Caballero - Willian, Christensen, Giroud, Kovacic, Loftus-Cheek, Emerson
Antrenor: Maurizio Sarri

Tot duminică, Tottenham a învins cu 3-1 Leicester City (goluri Sanchez ’34, Eriksen ’64, Son ‘90+1 / Vardy ’76). Vardy a ratat un penalti în minutul 59.