CFR Cluj dă lovitura la Iaşi, dar adevărata „bombă“ poate veni marţi: Cum a câştigat campioana primul meci din 2019 şi ce urmează

George Ţucudean

La primul meci după demiterea lui Toni Conceicao din funcţie şi înlocuirea sa cu interimarul Alin Minteuan, formaţia din Gruia a trăit un adevărat calvar fotbalistic în Copou.

Iar asta pentru că, încă din minutul 17, CFR Cluj a rămas în zece oameni, după eliminarea lui Culio pentru două „galbene“ (6, 17). Argentinianul de 35 de ani a comis două faulturi stupide, mai ales cel de-al doilea fiind unul brutal, el călcându-şi adversarul pe gleznă!

Pe un teren îngheţat, a urmat un meci anost, plictisitor, în care Ianşiul, chiar dacă a avut superioritate numerică pe teren, n-a reuşit să-şi creeze nicio fază periculoasă în primele 45 de minute. După pauză, moldovenii au dominat posesia balonului, însă lovitura a fost dată de CFR Cluj, în minutul 90+3, atunci când George Ţucudean a scăpat pe contraatc şi a marcat golul victoriei!

E primul succes al CFR-ului în 2019, după 1-1 cu Hermannstadt, 0-2 cu CS U Craiova şi 1-1 cu Astra. După acest succes, ardelenii vor spera într-un rezultat de egalitate, atunci când principalele lor urmăritoare, FCSB şi CS U Craiova se vor duela, duminică seară (ora 20.00, Digi Sport, Telekom Sport, Look TV), pe „Arena Naţională“.