„Ce sa fie? Nu-i nimic, a trecut acceleratul de Constanţa“ Halep o spulberă pe Kuzmova, e în sferturi la Madrid, după un meci în care a pierdut doar 12 puncte

0
Halep

În optimile tuneului de tenis de la Madrid, Simona a avut o prestaţie ireproşabilă. A învins-o pe Vicktoria Kuzmova fără să piardă game

Întrebată înaintea meciului cu Halep despre cum vede întâlnirea din optimi, Viktoria Kuzmova, 20 de ani , locul 46 WTA, se fălea că poate face faţă oricărei jucătoare din lume.

Optimismul jucătoarei din Slovacia a fost spuberat de Simona cât ai zice peşte. De 21 de minute a avut nevoie jucătoarea din Constanţa să câştige primul set, 6-0, pe parcursul căruia românca a pierdut doar 7 puncte.

Setul secund nu a adus nimic nou în jocul celor două sportive, obişnuita relaxare a Simonei nu şi-a mai făcut apariţia şi fostul număr 1 mondial a închis meciul după încă un set alb, în care Kuzmova câştigat doar alte 5 puncte

În sferturile de finală ale turneului. Halep va juca cu învingătoarea meciului Barty (9 WTA) – Putintseva (43 WTA).

Pentru calificarea în sferturile finală, Halep va primi 160.920 de euro şi 215 de puncte WTA.

Halep va juca tot miercuri, împreuna cu Irina Begu, şi în optimi la dublu contra principalelor favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.

Citeşte şi:

Presa internaţională este la picioarele Simonei Halep! BBC: „Numărul 3 WTA a zdrobit-o pe Kuzmova“

Cum arată statistica meciului dintre Simona Halep şi Viktoria Kuzmova

Tablou de Grand Slam la turneul de la Roma. Primele 16 jucătoare din topul WTA şi-au anunţat participarea

Site-ul WTA se ţine de şotii. Ce glumă a postat portalul de tenis în timp ce Halep îşi „măcelărea“ adversara

Prima reacţie a Simonei după calificarea în sferturi la Madrid. Ce spune despre jucătoarea căreia i-a administrat un 12-0