Ce cursă la Melbourne: Piloţii Mercedes şi-au „eclipsat“ rivalii de la Ferrari. Noul sezon de Formula 1 a început furtunos

0

Marele Premiu al Australiei a adus cel de-al 84-lea pole-position din cariera lui Lewis Hamilton, însă britanicul n-a reuşit să-şi păstreze locul 1 şi după terminarea cursei.

Pilotul de la Mercedes a fost depăşit de colegul său, Valtteri Bottas (29 de ani), finlandezul reuşind să câştige doar a patra cursă de Formula 1 din cariera sa. Precedentul triumf data din 2017, atunci când s-a impus la Abu-Dhabi.

„A fost cea mai bună cursă din cariera mea şi am avut parte de o maşină extraordinară“, a declarat Bottas, la final, el reuşind să obţină şi punctul bonus pentru că a reuşit cel mai rapid tur în cursa de la Melbourne.

După Bottas şi Hamilton, podiumul a fost completat de Verstappen (Red Bull), iar piloţii de la Ferrari s-au clasat doar pe locurile 4 şi 5, după cum se poate vedea mai jos: