Ce crede Serena Williams despre Simona Halep înaintea meciului de la Indian Wells şi de ce o apreciază pe româncă

0

Simona Halep şi Serena Williams se vor întâlni la noapte în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells.

Bilanţul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare este net favorabil americancei, care conduce cu 6-1. Chiar şi aşa însă, liderul mondial WTA se declară precaută înaintea disputei cu jucătoarea noastră. "Îmi place cum joacă Simona Halep. Îmi place că este agresivă. Este o luptătoare. Categoric trebuie să fiu pregătită. Va fi un meci bun pentru ca amândouă să vedem unde vrem să fim în acest moment al anului", a declarat Serena Williams, pentru siteul oficial al competiţiei.

În replică, Simona Halep a afirmat: "Mă aştept la un meci greu. Serena este foarte puternică. O cunosc destul de bine. Am fost adversare de multe ori. Ştiu că va fi dificil să obţin victoria, dar am am şansa mea. Va trebui să joc la cel mai bun nivel al meu, să fac totul pentru a câştiga. Cred că trebuie să joc aşa cum am făcut-o în fiecare zi de când am venit în SUA: agresiv, dar nu foarte puternic. Nu lovesc foarte puternic, ci rapid. Mă mişc bine. Lovesc cu încredere şi serviciul îmi merge bine. Deci sunt în regulă. Simt că pot să îi fac faţă. Vom vedea. Este greu. Repet asta pentru că este normal să fie greu. Este numărul unu mondial"

Darren Cahill a intervenit decisiv şi a schimbat soarta meciului. Vezi ce i-a spus Simonei Halep la scorul de 3-1 pentru Barbora Strycova

"M-a făcut să îmi doresc să ajung cât mai repede acasă, ca să mă antrenez special pentru ea". Declaraţie de colecţie a Serenei Williams despre Simona Halep

Sferturi de finală la Indian Wells

Serena Williams (1 WTA) - Simona Halep (5 WTA)
Petra Kvitova (9 WTA)-Agnieska Radwanska (3 WTA)
Viktoria Azarenka (15 WTA)- Magdalena Rybarikova (19 WTA)
Karolina Pliskova (19 WTA)- Daria Kasatkina (48 WTA)

Vezi AICI când are loc meciul dintre Simona Halep şi Serena Williams, în sferturile de la Indian Wells

Primul cec mai important pentru Simona Halep, într-un an 2016 slab financiar pentru ea

Cad ca popicele! Urmăritoarele Simonei Halep din clasamentul WTA nu reuşesc să se apropie de jucătoarea noastră