“Cazul Bricheta” la nemţi. Leipzig cere rejucarea meciului cu Osnabruck, din Cupa Germaniei, întrerupt după ce arbitrul a fost lovit de un spectator

0
Brichete
Brichete

Oficialii clubului RB Leipzig au propus rejucarea meciului din deplasare cu echipa VfL Osnabruck, din primul tur al Cupei Germaniei, după ce partida de luni a fost întreruptă în minutul 71, deoarece arbitrul întâlnirii a fost lovit cu o brichetă de fanii echipei gazdă.

În minutul 71, suporterii formaţiei VfL Osnabruck l-au lovit cu o brichetă în cap pe arbitrul Martin Petersen.

"Propunem rejucarea meciului, deoarece clubul nostru îşi doreşte corectitudine şi respect reciproc", a declarat Ralf Rangnick, antrenorul formaţiei RB Leipzig.

În momentul întreruperii, Osnabruck conducea cu scorul de 1-0. Federaţia Germană de Fotbal nu a luat încă nicio decizie cu privire la meciul VfL Osnabruck - RB Leipzig, din primul tur al Cupei Germaniei, a relatat agenţia Mediafax, citând cotidianul L'Equipe.