Capul sus, Simona! Halep s-a luptat admirabil cu Serena Williams şi a părăsit Australian Open după un meci fabulos

0

Simona Halep a pierdut pentru a noua oară în zece meciuri cu Serena Williams (16 WTA), dar a chinuit-o în multe momente pe americanca de 37 de ani şi a părăsit terenul în aplauzele publicului.

Serena Williams s-a antrenat pentru Australian Open 2019 în compania unor jucători din circuitul masculin, iar acest lucru s-a văzut până acum, la Melbourne, inclusiv în confruntarea cu Simona Halep!

Ceea ce s-a petrecut în primul set e ceea ce se numeşte un duel inegal: în 20 de minute, Serena, pur şi simplu, s-a distrat cu adversara ei, impunându-se cu 6-1. N-a fost, totuşi, cel mai rapid set luat de Serena la această ediţie de la Australian Open, ea câştigând cu 6-0, în prima zi, cu Tatjana Maria (73 WTA), în 19 minute.

Setul doi al confruntării cu Halep a fost mult mai echilibrat. S-a mers pe serviciu în primele două game-uri, apoi câte un break de fiecare parte, primul izbutit de Serena. La 5-4 Halep a avut minge de break de care a profitat imediat, luând setul cu 6-4. A fost doar al doilea set pierdut de Serena în acest început de sezon în şapte meciuri!

Decisivul a fost de-a dreptul fabulos! Simona şi-a crescut şi mai mult nivelul de joc şi a chinut-o din ce în ce mai tare pe Williams. La 3-2 pentru Halep, pe serviciul Serenei, s-a jucat un game colosal. Românca a avut trei mingi de break, însă Williams a rezistat şi a egalat: 3-3.

Aici a fost momentul psihologic, fiindcă, în următorul game, Halep şi-a pierdut serviciul, iar apoi Serena s-a distanţat la 5-3, după care a luat setul cu 6-4.

Pentru Serena Williams, considerată de casele de pariuri favorită principală la Australian Open, urmează un duel în sferturi cu Karolina Pliskova (8 WTA).

Pentru Halep, finalista de anul trecut de la Australian Open, urmează o aşteptare lungă până la finalul turneului de la Melbourne. Asta deoarece, în funcţie de rezultatele care se vor înregistra, Simona va afla dacă se va menţine sau nu pe locul 1 mondial.

Patru jucătoare au şansa de a trece pe primul loc, după Australian Open:

*Kvitova şi Osaka - Cele două trebuie să atingă măcar semifinalele la Melbourne.

*Svitolina şi Pliskova - Cele două au nevoie de o calificare în finala de la Melbourne.

Sferturi

S. Williams (16 WTA) - Pliskova (8 WTA)

Osaka (4 WTA) - Svitolina (7 WTA)

Kvitova (6 WTA) - Barty (15 WTA)

Pavlyuchenkova (44 WTA) - Collins (35 WTA)

CITEŞTE ŞI:

Mats Wilander: „Imi scot pălaria în faţa Simonei Halep“ De ce crede că a pierdut românca meciul cu Serena

VIDEO Halep a ratat o şansă uriaşă: Acesta a fost punctul care a întors meciul în favoarea Serenei, când americanca era cu spatele la zid

CTP o „urechează“ pe Halep: A explicat ce a greşit Simona în meciul cu Williams şi ce trebuia să facă în primul set

Nu doar locul 1 WTA este în pericol!  După Melbourne, Simona poate cădea pe poziţia a patra a clasamentului mondial

Serena, după meciul cu Halep:  „Sunt o luptatoare!“ Cum a comentat faptul că Simona este locul 1 mondial

VIDEO Serena, în extaz: Cum a reacţionat americanca în momentul în care a învins-o pe Halep după un meci sufocant

VIDEO Serena, cea mai simpatică fază dinaintea meciului cu Halep: Reacţia americancei a amuzat-o şi pe Simona

LIVETEXT Simona, eliminată de la Australian Open, după ce a avut-o în mână pe Serena Williams

El ar putea fi noul antrenor al Simonei! A asistat-o pe Halep la antrenamentul din această dimineaţă