Camerun - Egipt este finala Cupei Africii, ediţia 2017

0

După ce Egiptul s-a calificat dramatic în finala Cupei Africii, învingând Burkina Faso, la penatyuri, a doua semifinală le-a adus faţă în faţă pe Ghana şi Camerun.

Camerunul a obţinut victoria, scor 2-0, şi graţie a doi foşti fundaşi ai Ligii 1, Michael Ngadeu şi Collins Fai, ambii "integralişti" la naţionala pregătită de belgianul Hugo Broos.

Fostul fundaş al lui FC Botoşani, Ngadeu, a deschis chiar scorul în minutul 72, iar atacantul danezilor de la Aalborg, Christian Bassogog, le-a dat lovitura de graţie ghanezilor în al patrulea minut de prelungire al partidei de la Franceville.

De patru ori campioană a Africii în istorie, la fel ca şi adversara din penultimul act, Camerunul înfruntă duminică, în finală, cea mai titrată naţională din istoria competiţiei: Egiptul, de şapte ori campioană la CAN.