Faceţi loc, trec „câinii roşii“! Andone i-a predat o lecţie de fotbal lui Reghecampf

0
Dorin Rotariu

Dinamo a învins, pe „Arena Naţională“, cu scorul de 3-1, vicecampioana Steaua, liderul la zi al întrecerii interne, într-un episod al „Eternului Derby“ contând pentru etapa a XVIII-a a Ligii I.

Pentru Dinamo au marcat Hanca ’37 (penalty), Nedelcearu ‘45+5 şi Nemec ’59, iar pentru Steaua a înscris Boldrin ’3 (penalty).

Dinamo: Penedo Cano - Romera Navarro, Nedelcearu, Maric, St. Filip – Hanca (May ‘66), Busuladzic, D. Nistor -  D. Rotariu, Nemec (Gnohere ‘76), V. Lazăr (Ceccarli ‘84). Antrenor: Ioan Andone

Steaua: Fl. Niţă - Ov. Popescu, Tamaş, Toşca, Momcilovici – Bourceanu (Jakolis ‘53), Muniru (Pintilii ‘33) - Ad. Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovic. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, iar Robert Dumitru a fost rezervă. Observatorii întâlnirii au fost Augustus Constantin şi Viorel Ilinca.

Înaintea partidei s-a ţinut un minut de reculegere pentru victimele accidentului aviatic din Columbia, în care şi-a pierdut viaţa aproape întreaga echipă braziliană Chapecoense. Fanii dinamovişti au prezentat o coregrafie 3 D, înaintea meciului cu Steaua, afişând un banner imens pe care scria: "Istoria reînvie gloria tinereţii, de mână cu cei mici redăm culoare vieţii".

Meciul a început cu aproximativ zece minute întârziere, a relatat News.ro. Cu câteva secunde înainte de începutul meciului, nocturna s-a stins iar fanii dinamovişti, care au desfăşurat o cortină ridicată pe scripeţi, au aprins luminiţe roş-albe, fiind proiectate pe cortină imagini din istoria clubului dinamovist. Coregrafia fanilor dinamovişti s-a desfăşurat pe acordurile melodiei "This is my song'', compusă de Charlie Chaplin.

La meci au fost prezenţi 22.785 de spectatori, dintre care circa 1.500 de fani stelişti.