Brazilia şi Venezuela s-au calificat în sferturile de finală ale Copei America. Pentru a ajunge în sferturi, Argentina este obligată să învingă Qatar

0
brazilia

Brazilia a învins, sâmbătă, la Sao Paulo, cu scorul de 5-0 (3-0), reprezentativa statului Peru, în etapa a treia a Grupei A de la Copa America.

Casemiro '11, Firmino '18, Everton '31, Dani Alves '53 şi Willian '90 au marcat cele cinci goluri. Gabriel Jesus (Brazilia) a ratat un penalti, în minutul 90+3. Într-un alt meci din aceeaşi grupă, disputat la Belo Horizonte, Venezuela a învins, cu scorul de 3-1 (1-0), Bolivia (Machis '1 şi '54, Martinez '86 / Justiniano '82).

În urma acestor rezultate, Brazilia şi Venezuela s-au calificat în sferturi, Peru speră să prindă unul dintre cele mai bune două locuri 3 din cele trei grupe, în timp ce Bolivia părăseşte competiţia.

După primele două etape, mai sunt calificate Chile şi Columbia. Înaintea ultimei etape, Columbia a câştigat Grupa B, iar Chile îşi va cunoaşte poziţia în Grupa C după ultimele meciuri.

Astăzi se joacă ultimele meciuri ale grupei B, unde Argentina întâlneşte Qatar şi Columbia joacă cu Paraguay. Pentru Messi şi coechipierii săi victoria este obligatorie şi suficientă pentru calificarea în sferturile de finală.

4. Argentina 2 0 1 1 1-3 1

Ultima etapă (duminică): Qatar – Argentina, Columbia – Paraguay (ora 22.00)

Grupa C

1. Chile        2 2 0 0 6-1 6

2. Uruguay  2 1 1 0 6-2 4

3.Japonia    2 0 1 1 2-6 0

4. Ecuador  2 0 0 2 1-6 0

Ultima etapă: Chile – Uruguay, Ecuador – Japonia (se vor juca în noaptea de luni spre marţi, de la ora 02.00)

*Primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune două echipe de pe locul 3 vor avansa în sferturile competiţiei.