Brazilia a câştigat pentru a noua oară Copa America

0
Brazilia
Brazilia

Brazilia s-a impus cu 3-1 în finala Copa America, jucată pe teren propriu, contra naţionalei statului Peru şi a câştigat din nou trofeul.

Gabriel Jesus a fost omul primei reprize pentru brazilieni. Atacantul lui Manchester City a centrat perfect, în minutul 15, pentru golul înscris de Everton. În minutul 44, Guerrero a transformat un penalty primit de Peru, după ce arbitrul Tobar Vargas a apelat la VAR.

Acelaşi Jesus a profitat de o greşeală a apărării adverse şi l-a învins pe Gallese, cu un şut de la marginea careului, în prelungirile primului act.

Richarlison, care a transformat un penalty, pe finalul meciului, stabilind scorul final, 3-1.

Brazilia câştigă Copa America pentru a noua oară, după ediţiile din 1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004 şi 2007