Borussia Dortmund surprinde şi o învinge pe PSG, în mod categoric. Secretul, un fotbalist de doar 19 ani

Borussia Dortmund „a defilat” cu Paris Saint-Germain

Partida dintre Borussia Dortmund şi Paris Saint-Germain, disputată marţi, pe terenul nemţilor, s-a încheiat în mod surprinzător cu o victorie pentru cea dintâi echipă.

Ştiri pe aceeaşi temă

Borussia Dortmund a fost o altă surpriză a serii de marţi, din optimile de finală de Champions League, învingând-o pe Paris Saint-Germain, într-o dispută petrecută pe teren propriu.

Pentru Borussia Dortmund şi-a trecut numele pe tabela de marcaj Erling Braut Haaland (69', 77'), în vreme ce unica „zvâcnire” a lui PSG a fost prin Neymar (75').

Manşa secundă a acestei confruntări va avea loc, pe 11 martie, pe terenul lui Paris Saint-Germain, câştigătoarea generală a duelului urmând să evolueze în sferturile de finală ale Champions League.

PSG s-a calificat în faza curentă a competiţiei din postura de câştigătoare a Grupei A, pe care a împărţit-o cu Real Madrid, Club Brugge şi Galatasaray, campioana Franţei terminând neînvinsă. Comparativ, Borussia Dortmund a avut o luptă mai grea, calificându-se în urma eşecului înregistrat de Inter, pe teren propriu, în faţa formaţiei secunde, aliniate de FC Barcelona.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: