Bianca Andreescu s-a calificat în turul 3 la US Open. Când s-ar putea întâlni cu Simona Halep

0

Jucătoarea de origine română care reprezintă Canada s-a calificat în turul 3 la US Open după o victorie în minimum de seturi, 6-3, 7-5, în faţa belgiencei Kirsten Flipkens (110 WTA)

Flipkens, 33 de ani, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, i-a dat o replică dârză mult mai tinerei sale adversare. Andreescu, 19 ani, a luat primul set după ce a obţinut 2 break-uri şi a reuşit să nu îşi piardă deloc serviciul. Setul secund a fost mult mai echilibrat. Flipkens a făcut break-ul în debutul setului, Bianca a egalat la 2, după care s-a mers cap la cap până la 5-5. Ultimele două game-uri i-au revenit jucătoarea din Canada care a închis meciul după o oră şi 25 de minute.

Andreescu se află pe traseul virtual al Simonei Halep. Daca o învinge în runda următoare pe Caroline Wozniacki, Bianca ar putea juca în optimi cu jucătoarea născută în Constanţa