Bianca Andreescu, chinuită la Beijing: Campioana de la US Open a „tremurat“ pentru calificarea în turul II

0
Andreescu

La 23 de zile după ce a câştigat trofeul la Flushing Meadows, Bianca Andreescu (6 WTA) a revenit pe teren în ultimul turneu Premier Mandatory din acest an.

Bianca Andreescu a absentat, anul trecut, de la Beijing, aşa că evoluează la ediţia din 2019, fără a avea presiunea clasamentului.

Chiar şi aşa, „Bibi“ a avut ceva emoţii, luni dimineaţă, în confruntarea din primul tur cu Sasnovich (60 WTA). În cazul campioanei de la US Open, s-a văzut faptul că a avut o pauză un pic mai lungă după US Open.

Andreescu a luat primul set uşor, 6-2, deşi, la început, a fost condusă cu 2-0. Scenariul s-a repetat şi în setul doi, doar că, de această dată, revenirea Biancăi n-a mai avut loc. Canadianca de 19 ani a egalat, într-adevăr, scorul la 2-2, dar de aici încolo, Sasnovich a zburdat pe teren şi a luat setul cu 6-2.

În decisiv, s-a văzut, totuşi, clasa superioară a Biancăi. Aceasta s-a dus la 3-0 şi s-a impus cu 6-1.

În turul II, Andreescu o va întâlni pe Mertens (17 WTA). Cele două s-au întâlnit şi în sferturile de la US Open, atunci când Bianca a câştigat: 3-6, 6-2, 6-3.

CITEŞTE ŞI:

Andreescu, performanţă uluitoare: Detaliul care dovedeşte că are cel mai puternic mental din tenisul feminin