Begu şi Niculescu s-au calificat în semifinalele Australian Open după o revenire spectaculoasă a adversarelor

0
FOTO Sportpictures.eu

Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în semifinalele probei de dublu la Australian Open, scor 4-6, 6-2, 6-0 după ce le-au învis pe Jennifer Brady şi Vania King din Statele Unite.

După ce au pierdut primul set la limită, Begu şi Niculescu au condus 4-1, cu dublu break şi nu au dat înapoi după ce adversarele au revenit miraculos după o serie de cinci game-uri consecutive.

În celelalte două manşe româncele nu au mai avut emoţii şi le-au dominat pe Brady şi King, reuşind să închidă partida după două ore şi 12 minute de joc.

Begu şi Niculescu s-au calificat în penultimul act unde îşi aşteaptă adversarele din partida dintre Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina (Rusia) - Gabriela Dabrowski şi Yi-Fan Xu (Canada / China).

Calificarea în semifinale la dublu este recompensată la Melbourne cu un premiu total de 175.000 de dolari australieni (114.000 de euro) şi cu 780 de puncte WTA.

Te-ar putea interesa şi:

Halep se retrage de la primul turneu după Australian Open: Câte puncte va pierde Simona din cauza acestei decizii

Corespondenţă din Melbourne - De ce disputa dintre Simona Halep şi Karolina Pliskova se anunţă acum mai încinsă ca oricând

Tatăl lui Halep a povestit prin ce trece fiica sa: „E ca un soldat în Vietnam!“. Dezvăluiri despre visul Simonei

Halep are mai mult decât un simplu antrenor: CTP, detalii despre relaţia afectivă care există între Simona şi Cahill

Pliskova i-a pus gând rău lui Halep: A răspuns într-o singură frază la întrebarea despre meciul din sferturi