Begu, meci-maraton la Charleston: Irina s-a chinuit cu o adversară de locul 81 mondial. Urmează un test dificil

0

Ocupanta locului 33 WTA s-a „distrat“ în turul I, trecând cu 6-0, 6-0 de Cagla Buyukakcay (Turcia, 108 WTA). Al doilea meci a avut însă o cu totul altă poveste.

Irina Begu a avut nevoie de trei seturi, un tie-break şi două ore şi 31 de minute pentru a trece de Kristina Kucova (Slovacia, 81 WTA).

Primul set a fost câştigat cu 6-4 de jucătoarea din Slovacia, după care Begu şi-a început revenirea. A luat setul doi, relativ uşor, 6-2, însă decisivul a fost pe muchie de cuţit. Kucova a condus cu 3-1, dar Begu a făcut imediat re-break şi apoi a egalat la 3-3. De aici încolo, nimeni nu şi-a mai pierdut serviciul, aşa că s-a ajuns la 6-6 şi tie-break. Românca a avut nervii mai tari şi s-a impus cu 8-6.

Pentru Irina Begu va urma un meci mai dificil cu Samantha Stosur (Australia, 17 WTA). Cele două sportive se vor întâlni, în premieră, în circuitul WTA.