Becali, victorie cu nervii întinşi la maxim: Cum a câştigat FCSB în ultimul meci al etapei

0

În aşteptarea lui Laurenţiu Reghecampf, formaţia bucureşteană a avut încă o partidă ştearsă, în care a luat punctele graţie unor momente de inspiraţie din partea vedetelor sale.

FCSB a bifat al doilea succes consecutiv în campionat, însă, în continuare, jocul echipei e unul care scârţâie. Ceea ce s-a văzut şi luni seară, în confruntarea din deplasare, cu Academica Clinceni.

După o primă repriză albă şi anostă, partida a continuat în aceeaşi notă şi la reluare. FCSB a avut mare noroc că n-a rămas în zece oameni, în minutul 75, după ce Iulian Cristea l-a faultat pe Raul Rusescu din postura de ultim apărător. Centralul Adrian Cojocaru i-a acordat însă doar „galben“ apărătorului de la FCSB, spre disperarea gazdelor.

Când meciul părea că se va încheia cu o remiză albă, un moment de sclipire din partea lui Denis Man a schimbat soarta jocului. Lansat de Florin Tănase, atacantul de 22 de ani l-a întors pe căpitanul Clinceniului, Răzvan Patriche, pe toate părţile, după care a finalizat cu un şut violent, sub transversală (86). Trei minute mai târziu, Olimpiu Moruţan, servit de Octavian Popescu, l-a driblat şi el pe acelaşi Patriche, după care a finalizat pentru 2-0 (89).

Acesta a fost şi scorul final al partidei, iar succesul obţinut a trimis FCSB pe locul 2 în clasament, peste campioana CFR Cluj.