Becali îşi smulge părul din cap: FCSB, ruşini istorice pe bandă

0
Gigi Becali a distrus FCSB prin deciziile sale

Echipa lui Gigi Becali e în colaps: cu un lot răvăşit de coronavirus a bifat, în decurs de trei zile, nişte borne groaznice, atât în Europa, cât şi în Liga I, unde a fost spulberată la Iaşi, scor 2-5.

La FCSB, oficialii echipei sunt rupţi de realitate! Dovada cea mai bună e ce a spus Mihai Stoica, imediat după ce echipa a fost învinsă de Slovan Liberec.

„Noi vom fi bine în curând, chiar dacă am suferit o perioadă. Avem speranţe că vom câştiga orice meci, iar din noiembrie veţi vedea o echipă care va ajunge să facă ce face Bayern în Germania. Asta va ajunge să facă FCSB în România, am eu convingerea asta“, a declarat Mihai Stoica la Pro X, la o zi după eliminarea din turul III preliminar al Ligii Europa. Şi, atenţie, acel eşec a consemnat o serie de borne negre pentru formaţia finanţată de Gigi Becali:

*Prima eliminare din competiţiile europene înainte de play-off, în ultimii 17 ani.

*Al treilea sezon consecutiv în care FCSB a ratat grupele întrecerilor continentale.

Iar aceste contraperformanţe au fost urmate, duminică seară, de un dezastru în toată regula, în campionat, la Iaşi. Cu acelaşi lot pus pe butuci de coronavirus, FCSB a fost umilită, în 22 de minute. După ce Istrate, atacant de 18 ani, a deschis scorul pentru bucureşteni, a urmat prăbuşirea: trei goluri încasate de la Andrei Cristea (8 şi 22) şi argentinianul Passaglia (19). Până la final, „măcelul“ a continuat, iar Iaşiul a mai înscris de două ori prin acelaşi Cristea (52) şi prin Calcan (71). Florin Tănase, scăpat de coronavirus şi introdus pe teren în minutul 28 - FCSB a făcut patru schimbări în acelaşi minut! - a mai redus din proporţiile scorului, punctând din penalty (60).

Rezultatul i-a pus, iarăşi, pe statisticieni la treabă, aducând noi borne ruşinoase pentru FCSB:

*Poli Iaşi a devenit prima echipă din Liga I care a marcat cinci goluri în poarta lui FCSB în ultimii 7 ani. Ultima dată, Viitorul înscrisese de cinci ori în faţa echipei lui Becali, la 19 mai 2013, în acel FCSB - Viitorul 2-5. A fost meciul „omeniei“, în care Becali a râs după fiecare gol luat de ai săi şi, la final, a spus, răspicat, că se bucură că rezultatul a menţinut Viitorul în Liga I!

*FCSB a încasat trei goluri de la un jucător (n.r. - Andrei Cristea) pentru prima dată în ultimii 28 de ani. Pe 7 iunie 1992, Gheorghe Ciurea marca de trei ori pentru Universitatea Craiova, într-o victorie cu 5-4.